.היי-טק זה לא לבנים בלבד! 

בנות, מה אתן רוצות להיות כשתגדלו? אם אתן חולמות לפתח משחקי מחשב, לבנות אתרי אינטרנט ולהשתלב בעולם ההיי-טק, כדאי לכן להכיר את חניכות עמותת אליסקוד. כי היי-טק זה לא לבנים בלבד!

כתבה: מאיה בניטה

צילמה: נטשה קופרמן

 

בגיל עשר רצתה אליסה אוצ׳קובסקי מראשון לציון להירשם לקורס מחשבים, אבל כשגילתה שחוץ ממנה אף בת לא נרשמה ושכל הבנים גדולים ממנה בשלוש או ארבע שנים, היא החליטה לוותר. למרות זאת אמא שלה דווקא לא התייאשה, והחליטה לפתוח חוג מיוחד עבור אליסה וחמש חברות שלה. מה שהתחיל כחוג ביתי הפך כעבור חמש שנים לעמותת אליסקוד (Alicecode, הקוד של אליס), שקמה כדי להכשיר ילדות בתחום התוכנה ולפתוח את עולם הטכנולוגיה בפני ילדות שעדיין מרגישות שהן פחות רצויות בו. כיום העמותה מכשירה ילדות בתחום התוכנה על מנת לסייע להן להשתלב בעתיד בעולם התעסוקה הטכנולוגי, לפתח בהן יצירתיות, יכולות אנליטיות ואלגוריתמיקה וכישורי מנהיגות.

 

 

 

 

חשוב לטפח לבנות את תחושת המסוגלות. חניכות באליסקוד

הבנות הנכונות

"בהתחלה העברתי לאליסיה ולחברות שלה שיעור מחשבים פעם בשבוע אחרי הלימודים, ועם הזמן זה הלך וגדל. כעבור שנה כבר היו לנו מאה תלמידות", מספרת נסטיה, מייסדת אליסקוד, אמא לשלושה, מהנדסת תוכנה ועובדת בהיי-טק, ובעלת ניסיון בהדרכת חוגי נוער למחשבים. "החלטתי להקים את העמותה כדי לחשוף כמה שיותר בנות לעולם הטכנולוגיה".

 

לחשוף כמה שיותר בנות לעולם הטכנולוגיה. אליסה ואמא שלה, נסטיה, מייסדת העמותה.

״אם ילדות לא יכירו את העולם הזה הן יתקשו להשתלב בו ולעבוד בתחום בעתיד", אומרת נסטיה. "מספר הנערות שלוקחות חלק בשיעורי מחשבים קטן באופן משמעותי מזה של הנערים, ורק 20 אחוזים מהעובדים בתחום ההיי-טק הם נשים. עולם מדעי המחשב היה מוכוון בעבר יותר לבנים, ומשום שבנות פחות מתנסות בתחום הזה הן חוששות שלא יצליחו ושהן לא מתאימות לעולם המחשבים. חשוב לטפח בבנות את תחושת המסוגלות ולהראות להן שזה עולם מעניין וחווייתי".

 

מתנסות גם בהרצאות מול קהל, עבודת צוות, הדרכה וניהול. חניכות באליסקוד

תחרויות בינלאומיות

נכון להיום העמותה פועלת בארבע ערים – ראשון לציון, חולון, גבעתיים ואשדוד. החניכות רוכשות ידע בשפת התכנות וגם מתנסות בהרצאות מול קהל, עבודת צוות, הדרכה וניהול. כמו כן הן משתתפות באירועים טכנולוגיים שונים ובתחרויות בינלאומיות בתחום. בשנת 2020 זכו שלוש חניכות מהעמותה בתחרות בינלאומית יוקרתית Ikcc – International Kids Coding Competition, שבה השתתפו 546 ילדים וילדות מ-35 מדינות, בנושא הצלת העולם. החניכות יצרו תוכנות באמצעות שפות התכנות Python ו-Scratch, והכינו סרטונים שבהם הציגו את המשחקים שפיתחו. בשנת 2019 הוזמנו חניכות מהעמותה לכנס בנושא חינוך טכנולוגי שהתקיים בעיר קיימברידג׳ שבאנגליה, והעבירו שם סדנאות טכנולוגיות למורים מכל העולם.

 

מקום ליזמיות צעירות. חניכות באליסקוד ורובוט.

יהלי גוטליב, בת 11, מחולון, חניכה באליסקוד:

 

 

 אני חושבת שאוכל לעבוד בתחום הזה בעתיד. הייתי רוצה להיות יזמית. יהלי גוטליב 

״תמיד התעניינתי בתחומים שונים ואהבתי לחקור, לקרוא וליצור דברים בעצמי. אמא שלי סיפרה לי על אליסקוד והגעתי לשם. מיד התחברתי לזה כי עולם הטכנולוגיה מעניין אותי.

למדנו לתכנת בשפות התכנות Python ו-Scratch, שהיא אפליקציה נוחה מאוד לבניית קוד. הגענו גם למפגשים בחברות היי-טק והשתתפנו בתחרויות. באחת התחרויות, Coolest Projects, יצרתי משחק מחשב בנושא איכות הסביבה, וזה היה מדהים.

בזכות העמותה צברתי המון ידע בתחום המחשבים. זה גרם לי לחשוב שאולי אני אוכל לעבוד בתחום הזה בעתיד. הייתי רוצה להיות יזמית – לפתח רעיון וליצור משהו שאף פעם לא היה״.

 

ליאן שליט, בת 12, מחולון, חניכה:

בניתי עם החברות אתר שמלמד ילדים לבשל. ליאן שליט

״בהתחלה חששתי שלא אוהב את זה, כי לא הכרתי את עולם הטכנולוגיה והמחשבים, אבל גיליתי שזה מאוד מעניין אותי. אני הכי אוהבת את ׳האקתון׳, תחרות של שלושה ימים שבה תלמידות יוצרות פרויקטים. אני והחברות שלי בנינו אתר שמלמד ילדים להכין אוכל. אני גם תומכת הדרכה בעמותה כבר שנתיים, עוזרת לבנות אחרות וזה כיף מאוד. העמותה העניקה לי המון ידע, והיא עוזרת לי גם בלימודים בבית הספר. למשל, קיבלנו עבודה בתנ״ך, וכדי להשיג ציון טוב החלטתי לבנות אתר למשימה. אני חולמת לעסוק במחשבים כשאהיה גדולה״.

 

 

שירן עקרי, בת 17, מראשון לציון, רכזת מדריכות באליסקוד.

 

 

כל הידע שלי במחשבים הגיע מהעמותה. שירן עקרי 

״אני לומדת במגמת ביוטכנולוגיה וכימיה, אבל לא מחשבים, וזה תחום שמאוד עניין אותי. נוסף על כך רציתי לעסוק בהדרכה, אז החלטתי להצטרף כמדריכה באליסקוד. זאת חוויה כיפית ומבגרת. המדריכות צריכות להיות אחריות לדאוג לבנות, ללמד אותן ולעזור להן. יש יתרון גדול לכך שאין ביני ובין החניכות פער גילאים גדול. אנחנו מדריכות, לא מורות, יותר כמו אחיות גדולות, ואנחנו מדברות אל החניכות בגובה העיניים. יש אווירה חברית. כל הידע שיש לי במחשבים הגיע מהעמותה. למדתי שפת תכנות והדרכה, וזה עזר לי גם בבית הספר. הייתי רוצה להשתלב בתחום הזה גם בצבא. בעולם הזה תמיד יש דברים חדשים, יש אתגרים ומקום גדול ליצירתיות. המסר שלי לבנות שמתלבטות אם להצטרף לעמותה הוא שפשוט יגיעו ולא יפחדו לנסות״.

כתבות נבחרות נוספות

משחקים

קידס שלנו