עובדות מהירות

  • השם הרשמי: קנדה
  • שיטת הממשל: מדינה פרלמנטרית פדרלית
  • עיר הבירה: אוטָווָה
  • האוכלוסייה: 37,694,085 נפש
  • השפה הרשמית: אנגלית, צרפתית
  • המטבע: דולר קנדי
  • השטח: 9,970,610 קמ"ר
  • רכסי הרים עיקריים: הרי הרוקי, הרי החוף, הרי לורנטיאן
  • נהרות עיקריים: סנט לורנס, מקנזי

קנדה היא ארץ רחבת-ידיים וסלעית. מצפון לדרום היא משתרעת על פני יותר ממחצית חציו הצפוני של כדור הארץ. ממזרח למערב היא משתרעת כמעט לאורך 7,560 קילומטרים ועל פני שישה אזורי זמן. זוהי המדינה השנייה בגודלה בעולם, אך יש בה רק מחצית האחוז מאוכלוסיית העולם.

בקנדה אגמים כחולים שחורים, נהרות רבים, הרים מערביים מלכותיים, מישורים מרכזיים ועמקים מזרחיים מיוערים. המגן הקנדי, אזור הררי של אגמים וביצות, משתרע על פני צפון קנדה ויש בו כמה מהסלעים העתיקים ביותר בכדור הארץ.

הצפון הרחוק של קנדה נמצא באחיזתו הקפואה של הקוטב הצפוני, וקרח, שלג וקרחונים חולשים על נופיו. מעט עצים צומחים כאן, ולא ניתן לקיים באזור חקלאות. ילידים קנדיים, המכונים אנשי האומות הראשונות, חיים באזור זה ומתפרנסים מציד ומדיג.

הצפון המרוחק של קנדה ויערותיו הנרחבים משמשים בית לחיות בר, החל בדובים, זאבים, בונים, איילים, פומות וכבשי-בר, וכלה בחיות קטנות יותר, כמו דביבונים, לוטרות וארנבונים. אגמיה ונהרותיה של קנדה, המכילים כ-20 אחוז מכלל המים המתוקים בעולם, מלאים בדגים, ובהם דגי אלתית כגון פורל או סלמון. 

בערבות קנדה שבדרום חיים ביזונים ואנטילוקפרות. צפונה משם משתרעים יערות הירוק-עד של קנדה, שבהם חיות-בר רבות, כולל איילים ודובים שחורים. צפונה עוד יותר משם משתרעת הערבה הצחיחה והקפואה שבה חיים עדרים של איילי צפון וכבשי מושק.

הקנדים עובדים קשה כדי להגן על חיות הבר של ארצם. בקנדה ישנם 41 פארקים לאומיים ושלושה אזורי שימור ימיים. למרות זאת, יש ציד-יתר של זאבים ושונרים ודיג-יתר של דגי האוקיינוס האטלנטי.

האנשים הראשונים הגיעו לקנדה לפני 30,000-15,000 שנה. הם הגיעו דרך רצועת יבשה שחיברה בין אסיה לצפון אמריקה. בערך בשנת 1000 לספירה הגיע מגלה הארצות הוויקינגי לייוו אייריקסון לניופאונדלנד, קנדה. הוא ניסה להקים שם יישוב, אך היישוב לא החזיק מעמד.

במאה ה-16 הגיעו לקנדה מתיישבים צרפתיים ובריטיים. סכסוכים על קרקעות בין חקלאים לסוחרי פרוות הובילו לארבע מלחמות בין השנים 1763-1689. המלחמה האחרונה, שנקראה "מלחמת הצרפתים והאינדיאנים", הותירה בידי הבריטים את השליטה בקנדה, אך ההשפעה הצרפתית עדיין ניכרת בה אפילו כיום.

ב-1867 חברו אונטריו, קוויבק, נובה סקוטיה וניו ברנזוויק, והקימו יחד דומיניון עם ממשלה, פרלמנט וראש ממשלה. זמן קצר לאחר מכן הצטרפה גם מניטובה. ב-1931 הפכה קנדה לאומה עצמאית.

במובנים מסוימים קנדה היא מדינות רבות בתוך מדינה אחת. כמחצית מהאוכלוסייה מורכבת מצאצאיהם של מהגרים בריטיים וצרפתיים. בעקבותיהם הגיעו גם מהגרים מארצות אירופה האחרות ומאסיה. אנשי האומות הראשונות מהווים כ-4 אחוזים מאוכלוסיית קנדה.

האינואיטים (אסקימוסים) חיים בעיקר בטריטוריות הצפון-מערביות ובנונאווּט. הרבה ילידים קנדיים חיים על אדמותיהם המסורתיות, אך רבים אחרים עברו לגור בערים ברחבי קנדה. אמנות האומות הראשונות מוכרת היטב ונחשבת לסמל של התרבות הקנדית.

ראש המדינה בקנדה היא מלכת בריטניה. המלכה מיוצגת על ידי מושל כללי, שיש לו סמכויות מעטות ביותר. הממשלה הפדרלית של קנדה, הנבחרת בידי העם וכוללת פרלמנט וראש ממשלה, היא זו שמחוקקת את החוקים.

חוק קוויבק שנחקק בבריטניה ב-1774 העניק למחוז קוויבק את הזכות לנהל בעצמו את ענייניו המשפטיים והדתיים. למרות ויתור זה, רבים מתושבי קוויבק שואפים לעצמאות. במשאלי-עם שנערכו ב-1980 וב-1995, החליטה קוויבק להישאר חלק מקנדה. אך תוצאות משאל-העם השני היו צמודות מאוד, והוויכוח עדיין נמשך.

מאז המאה ה-16 מספקת קנדה לעולם דגים, פרוות ומשאבי טבע אחרים. כיום היא מובילה בעולם בייצור חקלאי, טלקומוניקציה וטכנולוגיות אנרגיה. רובו הגדול של הייצוא הקנדי נמכר לארצות-הברית.

משחקים

קידס שלנו