עובדות מהירות

  • השם הרשמי: ניו זילנד / אאותירואה בפי המאורים
  • שיטת הממשל: דמוקרטיה פרלמנטרית
  • עיר הבירה: ולינגטון
  • האוכלוסייה: 4,822,233 נפש
  • השפות הרשמיות: אנגלית, מאורית
  • המטבע: דולר ניו זילנדי
  • השטח: 269,577 קמ"ר
  • רכסי הרים עיקריים: האלפים הדרומיים, רכסי קאיקורה
  • נהרות עיקריים: ואיקטו, כלותה, רנג'יטאיקי, ונגאנָווי, מאנאוואטו, בולר, רקאיה, ואיטקי, ואיָאוּ

ניו זילנד היא מדינת איים בדרום מערב האוקיינוס השקט, המורכבת משני איים גדולים הנקראים האי הצפוני והאי הדרומי, וכן מספר איים קטנים יותר.
ניו זילנד ידועה כאי מבודד – היא רחוקה כ-2,000 קילומטרים מאוסטרליה, וביניהן חוצץ ים טסמן. שכנותיה הקרובות ביותר מצפון הן קלדוניה החדשה, פיג'י וטונגה.

בגלל מיקומה המרוחק, ניו זילנד עשירה בחיות בר לא שגרתיות שלא רואים בשום מקום אחר בעולם. כמעט כל חיות היבשה הן עופות, ומינים רבים מתוכם איבדו את יכולתם לעוף. בני המאורי והמתיישבים האירופאים הביאו איתם לאיים בעלי חיים, ולעופות חסרי-התעופה לא הייתה שום הגנה מפניהם.
באלף השנים האחרונות נכחדו מחצית מבעלי החיים שהיו באיי ניו זילנד. גם הרס היערות וייבוש אזורי הביצה מאיימים על קיומם של מינים רבים שנותרו, כולל עוף הקיווי. פחות מ-75,000 עופות בר מִזָן קיווי נותרו. ישנם זנים שמתאוששים, כולל התוכליל הניו-זילנדי, הדבלולן, הקיווי, והספנודון.
עטלפים הם יונקי היבשה היחידים שהצליחו לחצות את האוקיינוס. עופות וחרקים, כמו חגבים, התפתחו כדי למלא את מקומם של היונקים באיים. החגב הענק, שמשקלו 70 גרם, שוקל פי שלושה מעכבר. הוא קרוב משפחה של החרגול ונחשב לאחד החרקים הכבדים ביותר בעולם.
לווייתני נתב שחור ולווייתנים גדולי-סנפיר מבקרים באיים בדרכם להתרבות, והקטלנים מגיעים כדי לטרוף דולפינים.

בני המאורי הגיעו לניו זילנד בסירות קאנו מאיי פולינזיה שליד טהיטי, בסביבות 1000 לספירה. במאה ה-17 ביקר באיים מגלה הארצות ההולנדי אבל טסמן, אך הוא ואנשיו עזבו לאחר שהותקפו על ידי המאורים. ניו זילנד נקראה כך על שם מחוז בהולנד.
ב-1769 הגיע לאיים קפטן ג'יימס קוק. הבריטים ייסדו יישובים וב-1840 חתמו על הסכם עם המאורים. המאורים התקוממו כנגד ההסכם לאחר שהבריטים השתלטו על אדמותיהם, ובשנות ה-60 של המאה ה-19 הם פתחו במלחמה בת 12 שנים נגד הבריטים, על השליטה באי הצפוני. השלום חזר לשכון באיים בשנות ה-70 של המאה ה-19.
ב-1893 הייתה ניו זילנד המדינה הראשונה שהעניקה זכות בחירה לנשים. ב-1907 היא הפכה לדומיניון בריטי, וזכתה בעצמאות מבריטניה ב-1947.

הניו זילנדים, או ה"קיווים", כפי שהם מכונים, עוצבו על ידי מיקומם המבודד. כיום רוב הקיווים כבר לא חקלאים, ו-86 אחוז מהם חיים בערים הגדולות. אוכלוסייתה של העיר אוקלנד שבאי הצפוני גדולה מאוכלוסייתו של כל האי הדרומי.
המאורים קראו לניו זילנד אאותירואה, שפירושו "ארץ הענן הארוך והלבן". הניו זילנדים מאוד מכבדים את התרבות המאורית, וחלקות אדמה רבות שהבעלות עליהן הייתה שנויה במחלוקת הוחזרו לבעליהן המאורים ב-1998.
הספורט האהוב על הניו זילנדים הוא הרוגבי, וכולם מריעים לנבחרת הלאומית, ה"אול באקס". קיווים רבים נהנים גם מקריקט.

הממשל בניו זילנד מבוסס על הדמוקרטיה הפרלמנטרית הנהוגה בבריטניה. יש 122 מושבים בבית הנבחרים, וכל אחד מהנציגים נבחר לכהונה של שלוש שנים. שבעה מושבים שמורים עבור המאורים, והם בוחרים את הנציגים שיאיישו אותם.
בניו זילנד שתי מפלגות גדולות, המפלגה הלאומית ומפלגת הלייבור. המפלגה שזכתה במספר הנציגים הרב ביותר בבחירות היא זו שמרכיבה את הממשלה. מנהיג המפלגה הזוכה הוא ראש הממשלה.
התיירות היא התעשייה העיקרית בניו זילנד, עם יותר משני מיליון מבקרים בשנה. ענפי הייצוא העיקריים הם כבשים, חמאה, פרי הקיווי ויין.

משחקים

קידס שלנו