עובדות מהירות

  • השם הרשמי: הרפובליקה הפדרלית הדמוקרטית של נפאל
  • שיטת הממשל: רפובליקה פדרלית דמוקרטית
  • עיר הבירה: קטמנדו
  • האוכלוסייה: 29,136,808 נפש
  • השטח: 143,350 קמ"ר
  • השפות הרשמיות: נפאלית, אנגלית
  • המטבע: רופיה נפאלית זהב

נפאל ממוקמת בדרום אסיה, בין סין והודו, והיא קטנה מעט בשטחה מתוניסיה. בנפאל ניתן למצוא את הבדלי הגובה הגדולים ביותר שקיימים במקום כלשהו בעולם. השפֵלוֹת הן בגובה פני הים, והרי ההימליה הם ההרים הגבוהים ביותר בעולם. הר אוורסט מתנשא לגובה של 8,850 מטרים, ופסגתו היא הגבוהה ביותר בעולם.
הרי ההימליה נוצרו לפני 15-10 מיליון שנה, כשהודו התנגשה עם יבשת אסיה והדפה את האדמה כך שנוצרו הרים גבוהים. שמונה מהפסגות הגבוהות ביותר בעולם נמצאות בנפאל.

תושבי נפאל מסתמכים על עצים כמקור אנרגיה עיקרי. היערות נכרתים במהירות כדי לספק עצים להסקה ולבישול. האדמה הפכה לשברירית, והיא נסחפת לאחר שהעצים נכרתים.
גם חיות הבר הולכות ונכחדות עקב הגידול באוכלוסייה והרס היערות. הטיגריס הבנגלי, הקרנף חד-הקרן האסייתי, נמר השלג ודולפין המים המתוקים מהגנגס, כולם בעלי חיים המצויים בסכנת הכחדה. תיירים רבים מגיעים לנפאל כדי לראות את חיות הבר האקזוטיות, ולכן תלויה כלכלתה של נפאל בהגנה על חיות אלו מפני הכחדה.
על פי הסיפורים, היֶטִי (או איש השלג הנורא) אמור לחיות בהרי נפאל. אמנם אין עדות חד משמעית לקיומו, אך חוקרים אחדים טוענים שראו טביעות רגליים שמתאימות ליֶטי. איש לא ראה אותו מעולם, כך שהתעלומה נותרה לא פתורה.

בודהה סידהרתא גאוטמה נולד ב-563 לפנה"ס בלומביני, עיר סמוכה לגבול עם הודו. במאה ה-19 הייתה נפאל מדינה חזקה בדרום אסיה. הבריטים שלטו בהודו באותה תקופה, וב-1816הם אילצו את נפאל לחתום על הסכמים, שבהם מסרה שטחים לבריטניה. הנפאלים חתמו על ההסכמים, אך סגרו את גבולותיהם בפני זרים עד 1951.
ההר המוכר לאנשי המערב כהר אוורסט נקרא כך ב-1863על שמו של המודד הבריטי סר ג'ורג' אוורסט. המקומיים, בני השארפה, קוראים לו צ'וֹמוֹלוּנְגְמַה, שפירושו "האלה אֵם העולם". הסינים קוראים לו קומולנגמה. השם הנפאלי לאוורסט, סאגרמטהה, פירושו "מצח הרקיע".
סר אדמונד הילארי ומדריך מבני השארפה הגיעו לפסגתו של הר אוורסט ב-1953. רבים מאלה שניסו להעפיל את פסגת האוורסט נכשלו.

רוב הנפאלים מאמינים בהינדואיזם, אך יש כאלה המאמינים הן בהינדואיזם והן בבודהיזם. מערכת הקַסְטוֹת הוצאה אל מחוץ לחוק על ידי הממשלה, אך היא עדיין מהווה את המבנה החברתי של חיי היומיום.
הנפאלים משתייכים לארבע קבוצות עיקריות: קסטת ההינדו, הבוטים, שבטי הגבעות והנווארים. ההינדים הגיעו במקור מהודו וממשיכים לדבוק במערכת הקסטות. שבטי הגבעות כוללים את בני השארפה ושבטים אחרים.
בני השארפה נולדים בהרים הגבוהים, בגובה של יותר מ-3,660 מטרים, וידועים ביכולתם להדריך תיירים בטיפוס לפסגות הגבוהות. הם מלמדים את המבקרים על תרבות השארפה ועל אהבת הבודהיזם לאדמה.
הבוטים חיים בהרים שבצפון המדינה והם הגיעו מטיבט. הנווארים הם הילידים המקוריים של עמק קטמנדו.
רוב הנפאלים חיים באזור המרכזי המשופע בגבעות, הכולל את עמק קטמנדו, ובשפלה הדרומית הידועה בשם טראיי. נהר הגנגס מציף את האזור והופך את האדמה לפורייה מאוד לגידולים חקלאיים. כ-10 אחוזים מהתושבים חיים בהרים, בגובה של יותר מ-3,000 מטרים, והם סוחרים, חקלאים ורועים.

 

ביוני 2008 נפרדה נפאל מהמשטר המלוכני שהיה נהוג בה. המלך גיינדרה, שעלה על כס המלוכה ב-2001, ויתר על המלוכה. זמן קצר אחר כך בחר הפרלמנט של נפאל את הנשיא הראשון שלה. שינוי זה בממשל הגיע לאחר כמעט 20 שנה של תהפוכות פוליטיות, כולל מאבק של תומכי מאו על השליטה במדינה, מ-1996 עד 2005.

משחקים

קידס שלנו