עובדות מהירות

  • השם הרשמי: הרפובליקה העממית של סין
  • שיטת הממשל: מדינה קומוניסטית
  • עיר הבירה: בייג'ינג' (פקינג)
  • האוכלוסייה: 1,394,017,417 נפש
  • השטח: 9,596,960 קמ"ר
  • השפות הרשמיות: סינית תקנית, מנדרינית
  • המטבע: יוּאן (או רנמינבי)
  • רכס הרים עיקרי: הימליה
  • נהרות עיקריים: יאנגצה, הנהר הצהוב

סין היא ארץ רחבת-ידיים, המשתרעת לאורך 5,000 קילומטרים ממזרח למערב ו-5,500 קילומטרים מצפון לדרום. נופיה מגוונים מאוד וכוללים הרים, רמות גבוהות, מדבריות חוליים, ויערות צפופים.
ההרים תופסים שליש משטחה היבשתי של סין. ההר הגבוה ביותר על פני כדור הארץ, הר אוורסט, נמצא על הגבול שבין סין לנפאל.
בסין יש אלפי נהרות. החשובים שבהם הם נהר היאנגצה והנהר הצהוב. היאנגצה זורם לאורך 6,300 קילומטרים, והוא הנהר השלישי בגודלו בעולם.

סביבות הגידול המגוונות של סין מהוות בית למאות מינים של בעלי חיים וצמחים. יותר מ-3,800 מיני דגים ומאות מינים של זוחלים ודו-חיים מצויים בנהרותיה, באגמיה ובמימי חופיה.
חיות הבר וצמחי הבר שביערות סין נמצאים בסכנה קיומית עקב כריתת עצים ופינוי שטחי יער לצורך הכשרת אדמות חקלאיות. גם המדבריות המתרחבים בצפון מצמצמים את בתי הגידול של בעלי החיים. ממשלת סין הקימה יותר מ-1,200 שמורות טבע כדי להגן על מיני הצמחים ובעלי החיים.
הפנדה הענקית חיה בהרים הערפיליים של דרום מערב סין, ולא בשום מקום אחר בעולם. הפנדות אוכלות חזרן (במבוק) וחיות בדרך כלל ליד גזעי הצמח העֵצִי ירוק-העד. רובן של הפנדות ניצודו, ורק כ-1,600 מהן נותרו בטבע.

סין היא ביתן של התרבויות הקדומות ביותר בעולם, ורק לאחרונה היא הפכה למדינה "מודרנית". בעשרים השנים האחרונות עברה סין שינוי מהיר יותר מכל מדינה אחרת בעולם.
ההיסטוריה של סין מחולקת לשושלות, שכל אחת מהן מייצגת את תקופת שלטונה. הקיסרות הראשונה הייתה שושלת צ'ין, ששלטונה החל בשנת 221 לפנה"ס. הקיסר הסיני האחרון הודח ב-1912, וסין הפכה לרפובליקה. הממשלה הקומוניסטית החלה את שלטונה ב-1949, לאחר מלחמת אזרחים שניטשה בין המפלגה הקומוניסטית ללאומנים הסיניים.
סין העתיקה הייתה ארץ של חידושים והמצאות. במשך מאות שנים הקדימה סין את רוב ארצות העולם במדע ובטכנולוגיה, באסטרונומיה ובמתמטיקה. בין שאר הדברים המציאו הסינים את הנייר, את המצפן המגנטי, את הדפוס, את החרסינה, את המשי ואת אבק השריפה.

אוכלוסייתה של סין מונה קרוב ל-1.4 מיליארד נפש, מה שהופך אותה לאומה הגדולה ביותר בעולם. כשליש מהתושבים גרים בערים וכל השאר חיים בכפרים.
לסין היסטוריה ארוכה של אמנות ויצירת-כפיים. לפני אלפי שנים היו הסינים בין הראשונים שהשתמשו במשי, באבן ירקן, בברונזה, בעץ ובנייר כדי לייצר חפצי אמנות. הכתב האמנותי הקרוי קליגרפיה הומצא בסין.
רוב האמונות והפילוסופיות הסיניות מבוססות על תורתו של פקיד ממשלתי שחי לפני כ-3,000 שנה. קונגפוצי, הידוע גם כקונפוציוס, לימד אנשים את ערכם של דברים כמו מוסר, טוב לב וחינוך.

סין היא מדינה סמכותנית הנשלטת בידי ממשלה מרכזית חזקה מאוד. כוח העבודה העצום ושפע המשאבים הטבעיים שלה הובילו את סין לשינוי כלכלי. שינוי זה אילץ את הממשלה הקומוניסטית להעניק לעם יותר חרויות כלכליות ואישיות, אך גם גבה מחיר יקר מאוד מהסביבה.
מומחים רבים מנבאים שהמאה ה-21 תהיה "המאה של סין". בין אם הדבר יתממש ובין אם לא, אין ספק שמה שקורה בסין ישפיע על מדינות רבות אחרות.

 

משחקים

קידס שלנו