עובדות מהירות

  • השם הרשמי: רפובליקת פרו
  • שיטת הממשל: רפובליקה חוקתית
  • עיר הבירה: לימה
  • האוכלוסייה: 32,971,854 נפש
  • השפות הרשמיות: ספרדית, קצ'ואה
  • המטבע: סול חדש
  • השטח: 1,285,216 קמ"רזהב
  • רכס הרים עיקרי: האנדים
  • נהרות עיקריים: אמזונס, יוקלילי, מאדרה דה דיוס

פרו היא המדינה השלישית בגודלה בדרום אמריקה אחרי ברזיל וארגנטינה. הוא מורכבת ממגוון נופים, מהרים וחופים ועד מדבריות ויערות גשם. רוב הפרואנים חיים לאורך חופו של האוקיינוס השקט, ושם גם ממוקמת הבירה, לימה.
לאורך חופה המערבי של פרו יש רצועה צרה של מדבר שאורכה 2,500 קילומטרים. שבטים קדמונים, הצ'ימו והנאסקה, אכלסו את האזור הזה לפני אלפי שנים. המדבר שלאורך החוף תופס רק כ-10 אחוז משטחה של פרו, אך הוא מאכלס יותר ממחצית מתושבי פרו.
יער הגשם הגדול ביותר בעולם, יער האמזונס, מכסה כמעט מחצית משטחה של פרו. ג'ונגל ענק זה, הקרוי סֶלְבָה בספרדית, שמכסה גם מחצית משטחה של ברזיל, משמש בית לצמחים ולבעלי חיים שלא ניתן למצוא בשום מקום אחר בעולם. חלק מהמדענים סבורים שיש באמזונס אפילו שבטים אינדיאנים שלא ראו אף פעם את העולם החיצון.
רכס ההרים השני בגובהו בעולם משתרע לאורכה של פרו. הרים אלה, הקרויים האנדים, הם כה גבוהים ומאיימים שבני האינקה הקדומים האמינו שהם אלים. הם משתרעים מהצפון עד הדרום, וניתן לראות אותם מחופיה של פרו, 80 קילומטרים מערבה. הגבוה שבהם, הר ההואסקראן, מתנשא לגובה של 6,768 מטרים.

 

עקב ריבוי המערכות האקולוגיות בפרו, יש בה מגוון רחב יותר של צמחים ובעלי חיים מאשר ברוב מדינות העולם. מסיבות רבות, הפרואנים לא השפיעו על סביבתם הטבעית באותה מידה כמו תושבי מדינות אחרות, ולכן רוב המערכות האקולוגיות של פרו נותרו כפי שהיו.
בכל קילומטר רבוע של יער הגשם הפרואני גדלים יותר מ-6,000 סוגי צמחים! יש מאות מיני בעלי חיים שמצויים רק באמזונס. כדי להגן על צמחים ובעלי חיים אלה, הקימה פרו שטחי יער מיוחדים שנקראים שמורות.
על חוף האוקיינוס השקט הסתגלו מינים רבים של צמחים ובעלי חיים לאקלים המדברי היבש. סמוך לחוף מזין הזרם הפרואני כמויות עצומות של דגים קטנים, שבתורם מזינים אוכלוסיות נרחבות של דגים גדולים יותר ועופות מים, כולל פינגווינים מסוג המבולדט.
הריה של פרו משמשים קרקע פורייה לסוגים מיוחדים של עשבים וצמחים, המספקים מזון ליונקים כמו לָמוֹת, אלפקות וּוִיקוּניות. צמח אחד שגדל בהרי האנדים, הפּוּיָה ריימונדי, צומח במשך מאה שנה לפני שהוא פורח.

פרו היא ארץ עתיקה מאוד. תושביה הראשונים הגיעו אליה לפני כ-15,000 שנה. תרבויות קמו על פני חופה המערבי לפני יותר מ-5,000 שנה, והחלו להתפשט אל פנים הארץ. ביניהן היו תרבויות הצ'אווין, המוצֶ'ה והנאסקה.
אחת התרבויות החשובות ביותר של פרו הייתה האינקה. בני האינקה חיו בפרו לפני כ-600 שנה. עיר הבירה שלהם, קוסקו, היא עדיין עיר גדולה כיום. בני האינקה בנו גם את מאצ'ו פיצ'ו, עיר קדומה, מפורסמת ומסתורית בהרי האנדים. הם שגשגו במשך מאות שנים, עד שנכבשו בידי הספרדים ב-1532.

אוכלוסיית פרו היא תערובת של תרבויות רבות ושונות, כולל אינדיאנים, ספרדים ואירופאים אחרים, צאצאי עבדים אפריקנים, ואסייתיים. עד לאחרונה חיו רוב התושבים בכפרים. אך כיום 70 אחוז מהתושבים חיים בערים. רוב הפרואנים מאמינים בדת הקתולית שהביאו איתם הספרדים.

 

פרו היא רפובליקה חוקתית, עם נשיא, קונגרס, ובית משפט עליון. הפרואנים נדרשים להצביע על פי החוק. הנשיא נבחר לכהונה של חמש שנים, ויכול להיבחר רק פעמיים ברציפות.
פרו היא אחת המדינות העשירות ביותר בעולם מבחינת משאבים טבעיים. זהב, כסף, נחושת, אבץ, פלדה וברזל מצויים לכל אורכה, ויש בה גם עתודות של נפט וגז טבעי. למרות זאת, קשה למצוא עבודה בפרו, והיא נותרה אחת המדינות העניות בעולם.

משחקים

קידס שלנו