עובדות מהירות

  • השם הרשמי: רפובליקת צ'ילה
  • שיטת הממשל: רפובליקה
  • עיר הבירה: סנטיאגו
  • האוכלוסייה: 18,186,770 נפש
  • המטבע: פסו צ'יליאני

צ'ילה היא מדינה צרה וארוכה הנמשכת כמו סרט לאורך החוף המערבי של דרום אמריקה. בעוד שאורך רצועת החוף שלה הוא מעל 6,437 קילומטרים, רוחבה הוא רק 91 קילומטרים. צ'ילה סבלה מרעידות-אדמה רבות, כמו הרעידה החזקה בעוצמת 8.8 בסולם מגניטודה, שהִכְּתָה במדינה בפברואר 2010.

כֵּף הורן שבצ'ילה הוא הקצה הדרומי ביותר של דרום אמריקה. בעבר, לפני שנבנתה תעלת פנמה, נאלצו הספינות להקיף את הכף כדי להפליג מנמלי האוקיינוס השקט לנמלי האוקיינוס האטלנטי ולאירופה. כף הורן ידוע ברוחותיו העזות ובגליו הבוגדניים.

האזור עשיר ביופי טבעי, בחי ובצומח. רצועת החוף הארוכה היא ביתם של פינגווינים, שקנאים וכפירי-ים, וניתן לראות במים לווייתנים נודדים בדרכם הלוך ושוב משִטחי הציד לשטחי הרבייה שלהם. פומות, אלפקות, ויגוניות, שועלים, קונדורים ועופות פלמינגו, כולם מאכלסים את נופיה המגוונים של צ'ילה.

מדבר אטקמה הוא אחד האזורים הצחיחים ביותר על פני כדור הארץ. יש בו מינים רבים של זוחלים ושל קקטוסים. גם מרבצי הנחושת העשירים של צ'ילה מצויים באזור המדבר.   

כ-40 אחוז מתושביה של צ'ילה גרים בשטח שסביב הבירה סנטיאגו. ילדים באזורים כפריים נאלצים לקום ב-6:00-5:00 בבוקר כדי ללכת ברגל או לנסוע באוטובוס לבית-הספר. הנסיעה או ההליכה לבית-הספר וממנו לוקחת להם לעיתים שעתיים ביום. לאחר שעות הלימודים הם עוזרים להוריהם בשדות ומכינים את שיעורי הבית.

משחקים

קידס שלנו