מוכנים לצאת לספארי היערות? הפעם אנחנו מזמינים אתכם להמריא בכלי טיס משוכלל, שמאובזר ברובוטים-דיילים, ולטייל בעולם עם גיליון היערות המיוחד. בעמודים הבאים ייקח אתכם כלי הרכב, שיכול להמריא אל השמים, לצלול אל המעמקים ולנסוע בזמן, לביקור ביערות מסוגים שונים, שבהם תפגשו בעלי חיים שמתגוררים בהם.
יערות תופסים כ-30 אחוזים משטח היבשה של כדור הארץ, או כ-40 מיליוני קילומטרים רבועים. זה הרבה… אבל מדענים מעריכים שלפני 10,000 שנים היו כמעט 60 אחוזים משטחי כדור הארץ מכוסים ביערות.
שינוי האקלים וההתפתחות האנושית הם רק חלק מהסיבות לכריתת היערות. היום חשוב יותר מתמיד להגן על היערות שנותרו בכדור הארץ – ועל בעלי החיים שבהם.

קדימה, בואו נצא לדרך!

כתב: ס' מ' טומלין

 

יער צפוני | סנאי דואה סיבירי | רחפו לצד כדורי הפרווה האלה, המגדלים את צאצאיהם על צמרות העצים הצפוניים.

סנאים דואים סיביריים יכולים לדואת עד למרחק של 150 מטריםן. NATSUMI HANDA

כלי הרכב שלכם טס מעל ים יפן כאשר אתם מבחינים בתחנה הראשונה שלכם. מאות עצים ירוקים מופיעים לעיניכם כשאתם יורדים לאט לתוך יער צפוני באי הוקאידו שביפן. יערות צפוניים כמו זה ניתן למצוא בכל גובה – מפני הים ועד אזורים הרריים של כ-1,500 מטרים – וצומחים בהם עצים כמו אשוח, אשוחית ומֵילָה.

כתם פרווה חולף ביעף מעץ אחד לאחר. זהו יצור זעיר שנקרא סנאי דואה סיבירי. אורך גופו יכול להגיע ל-18 סנטימטרים. "הסנאים הללו דואים ממקומות גבוהים למקומות נמוכים", אומר קיי סוזוקי, חוקר במכון למחקר יערנות ביפן. קרום גמיש שנמתח כמו שכמייה בין הרגליים הקדמיות לאחוריות של הסנאי, עוזר לטייסים הזעירים הללו להתעופף מעץ לעץ.

אתם מבחינים בסנאי, למעשה זאת סנאית, בתקופה מיוחדת של השנה – היא בדיוק המליטה שלושה גורים. מינים רבים של סנאים דואים ממליטים רק פעם בשנה, אבל הסנאי הדואה הסיבירי מתרבה לפעמים פעמיים בשנה, פעם באביב ופעם נוספת בקיץ.

לעתים קרובות האמהות הסנאיות בונות קנים בחורים שקדחו נקרים, וממלאות אותם בגבעולי גפנים. "קליפות הגפנים אוגרות חום ששומר על טמפרטורת הגוף של הקטנים", אומר קיי. בתוך העץ הגורים מוגנים מטורפים, כגון ינשופים.

הגורים נולדים קירחים מפרווה ונשארים בתוך הקן עד גיל שלושה חודשים בערך. לאחר מכן הם עוזבים את העץ היחיד שהם מכירים, ויוצאים לחקור את היער לבדם.

לשלושת הגורים האלה נותר להיות עוד חודש בקן. אתם מניחים לאם לטפל בגורים, מטפסים בחזרה אל הרכב שלכם וממריאים דרך צמרות העצים. התחנה הבאה: היערות הממוזגים של אירופה.

 

יער ממוזג | חמוס גמדי | מהרו דרך היערות הממוזגים בעקבות היצור החמוד הזה.

חמוסים גמדיים מסוגלים להמליט עד 15 גורי בשגר אחד.                                         DEREK MIDDLETON / FLPA / MINDEN PICTURES

כלי הרכב שלכם מתקדם דרך יער באנגליה, ועובר בין עצי אלון, אדר ואשור. זוהי עונת האביב, והעצים בדיוק מתחילים להצמיח מחדש את העלים הירוקים והמבריקים שלהם. שלא כמו יערות טרופיים, שצומחים במשך כל השנה, יערות ממוזגים עוברים שינויים במהלך עונות האביב, הקיץ, החורף והסתיו.

חמוס זריז מתרוצץ בתוך הסבך ומחפש אוכל – בעודו נשמר לא להיהפך למזון בעצמו. "החמוסים האלה הם טורפים זעירים", אומרת ג'יין סאנדל, חוקרת חמוסים מאוניברסיטת הלסינקי בפינלנד. "הם יבקרו בכל חור וחלל כדי לצוד עכברים ונברנים, אבל הם צריכים להיזהר ולהישאר תחת מחסה מפני שגם הם עצמם טרף".

החמוס הגמדי מעדיף לנוח מתחת לאדמה במחילות שהוא גונב מעכברים ונברנים. "גופם הארוך והרזה מאפשר להם לחמוק בקלות לתוך מקומות צרים", אומרת ג'יין. הפינות החמימות הן מקומות מסתור נהדרים מפני ינשופים, עופות דורסים ושועלים. אבל החמוסים הגמדיים מתרוצצים לפעמים על העצים.

"הם טפסנים טובים – לפעמים עכברים מנסים לברוח במעלה העצים, אבל החמוסים יכולים לעקוב אחריהם בקלות", אומרת ג'יין. הם אף מטפסים על העצים במהירות כשהם שומעים ציוצים של גוזלים טעימים.

וכשהם יורדים בחזרה לקרקע, החמוסים הגמדיים נהנים מהיתרון שמעניק להם סבך השיחים והעלים שנשרו בשנה שעברה כדי להסתתר. הם נעים במהירות כה גדולה בין נקודות מסתור עד שקשה לחוקרים לספור אותם. "לפעמים זה בלתי אפשרי להחליט אם מדובר באותו חמוס שראינו לפני רגע או שאלה כמה חמוסים שונים!"

החמוס הגמדי מציץ לעברכם ממקום המסתור שלו בתוך הצמחייה בזמן שכלי הרכב שלכם מתרומם באוויר. עליכם להתכונן למזג אוויר חם יותר בתחנה הבאה: אתם בדרככם ליער הטרופי.

 

יער גשם טרופי | צפרדע חץ שחורה-ירוקה | קפצו לקרוא כיצד הדו-חיים האלה מעלים ראשנים אל עצי היער הטרופי.

צפרדע חץ שחורה. אוגרת בעורה רעל מהנמלים והטרמיטים שהיא אוכלת.                  GREG BASCO / BIA / MINDEN PICTURES 

כשכלי הרכב שלכם מטרטר דרך חופת יער הגשם הטרופי שבקוסטה ריקה, אתם מרגישים שהטמפרטורה והלחות עולות. סוג היער שצומח לאורך קו המשווה של כדור הארץ הוא בית גידול חם וגשום שמקיים יותר מינים מכל מערכת אקולוגית אחרת.

במהרה תבחינו בכתם בעל גוון ירוק מנטה על קרקעית יער הגשם – זוהי צפרדע חץ שחורה-ירוקה. ודאי לא הייתם מצפים שיצור מרשים כל כך יבלה בחוץ בשעות היום, אבל צבעה הבוהק של הצפרדע דווקא מזהיר את הטורפים שלא כדאי לאכול אותה: הצפרדע אוגרת בעורה רעל מהנמלים והטרמיטים שהיא אוכלת.

צפרדעים רבות מטילות את ביציהן בתפזורת בנקודות שיש בהן מים, אבל נקבת צפרדע חץ שחורה-ירוקה מטילה בבת אחת עד עשר ביצים על קרקעית יער הגשם, ואז מסתלקת. בדרך הזאת הזכר יכול להגן על כל הביצים יחד במקום לנוע מבריכה אחת לאחרת כדי לשמור עליהן, אומרת סברינה בורמייסטר, פרופסורית לביולוגיה.

אבל לאחר שהראשנים בעלי הזימים בוקעים, הם צריכים להיות במים. לכן אבא מעלה בכל פעם אחד או שניים על גבו אחד אל העצים, עד לגובה של  25 מטרים. הוא ישאיר כל אחד מהראשנים במים שנקוו בעלים או בחורי העץ, ושם הם יגדלו לצפרדעים. ה"קנים" האלה על צמרות העצים בטוחים יותר מהנהרות והאגמים, השורצים טורפים.

אבל איך אבא מצא את בתי התינוקות הזעירים האלה מלכתחילה? "לפני שהביצים בוקעות, הזכרים בודקים את סביבתם ומחפשים בריכות מים מתאימות, ואז עליהם לזכור היכן הן נמצאות", אומרת סברינה. "כשהם נושאים את הראשנים, הם פונים היישר אל הנקודות האלה".

מכיוון שממטרים פתאומיים מאיימים להספיג את יער הגשם, כדאי שתחזרו לרכב שלכם ותצאו משם. לא תישארו יבשים לאורך זמן: התחנה הבאה שלכם היא יער תת-ימי.

 

יער אצות |  לוטרת ים | בואו להשתכשך ביער האצות התת-ימי ולהכיר את היונקים הימיים הללו.

לוטרת ים צפה על המים. יער האצות הוא מקום מושלם לחטוף תנומה               HOTSHOTSWORLDWIDE / DREAMSTIME

כלי הרכב שלכם מרחף מעל האוקיינוס ​​השקט מול חוף קליפורניה בארצות הברית, ושם אתם מבחינים באצות ירוקות דמויות עצים מתחת למים הצלולים. הגבעולים המתנודדים, הנראים כאילו הם נעים קדימה ואחורה, נקראים יער אצות, ולוטרות ים סקרניות שוחות ועולות אל פני המים כדי לבדוק מה קורה.

עשב הים הזה (שהינו אצות בעלות גבעולים ועלים, ואיננו צמחים) גדל בסבך צפוף לאורך אזורי חוף ברחבי העולם, ויוצר "יערות" שיכולים לצמוח עד לגובה של כ-30 מטרים. הג'ונגל התת-מימי מושך אליו כל מיני חיות שמחפשות מזון ומחסה.

"המגוון הביולוגי של היערות האלה הוא עצום!" אומר האקולוג הימי ג'ושוע סמית'. "יערות אצות יכולים להתחרות בכל יער גשם טרופי או שונית אלמוגים במספר המינים הנתמכים על ידיהם".

לא פלא שלוטרות ים מסתובבות ביערות אצות, שבהם הן יכולות ליהנות מנשנושים כמו סרטנים, חלזונות, צדפות וקיפודי ים. חומרים מזינים שמופרשים בצואה של בעלי החיים האלה עוזרים לאצות להתקיים. אבל היצורים הזעירים האלה גם אוכלים אצות, כך שבעצם הלוטרות מסייעות בשמירה על איזון בריאותו של בית הגידול שלהן כאשר הן אוכלות אותם.

יערות האצות הם לא רק מזנון ללוטרות הים – הם גם מקום מושלם לחטוף תנומה. החופה הצפופה של האצות נפרשת ועולה מקרקעית הים עד פני המים, והאמהות הלוטרות יכולות לעטוף את הגורים שלהן בעלים כדי למנוע מהם להיסחף משם בזמן שהן מחפשות מזון.

"זה מקום נעים למנוחה של לוטרות הים כי יש בו הרבה פחות תנועת גלים", אומר ג'ושוע. "וים האצות גם מספק הגנה מפני טורפים כמו לווייתן קטלן וקרחה לבנה".

לוטרות הים צוללות אל מתחת לפני השטח כשהרכב שלכם מתרומם מעל פני המים ומתעופף מעל החוף. אתם בדרככם אל היעד הסופי שלכם – העבר!

 

יער פרהיסטורי | ג'ירפטיטאן | סעו אחורה בזמן כדי לפגוש דינוזאורים דמויי ג'ירף ששלטו ביער העתיק.

GERRY ELLIS / MINDEN PICTURESא

ג'ירפטיטאנים. אולי נראו מפחידים אבל אכלו רק עשביםGERRY ELLIS / MINDEN PICTURES

כדי לקחת אתכם אל התחנה האחרונה שלכם, על כלי הרכב שלכם להתרחק מאוד – כ-145 מיליוני שנים אחורה, אל המקום שבו שוכנת כיום טנזניה ביבשת אפריקה. כשאתם מנמיכים את כלי הרכב אל עבר יער פרהיסטורי, ראש ענקי מציץ לפתע מבין צמרות העצים. החיה האדירה משתמשת בפיה כדי ללחך עלים מעצים. זהו גי'רפטיטאן, דינוזאור שזכה לשם הזה על שום צווארו הארוך וגובהו העצום – אורכו היה כ-22  מטרים וגובהו כ-12 מטרים. והוא לא לבד. שלושה נוספים אוכלים בקרבת מקום; אחד מהם הוא גור שמנשנש עלים שאמו מפילה אל הקרקע.

הדינוזאורים הענקיים אולי נראים מפחידים, אבל המזון היחיד שמעניין את אוכלי העשב האלה צומח על צמרות העצים.

"הג'ירפטיטאן היה כנראה בעל דם חם", אומר הפליאונטולוג פול אפצ'רץ'. "יצורים כאלה צריכים לאכול הרבה כדי לשמור על האנרגיה שלהם – כ-200 קילוגרמים של צמחים ליום".

לעדרים של ג'ירפטיטאן הייתה השפעה אדירה על היערות הפרהיסטוריים, שכן במהלך השיטוטים שלהם הם היו תולשים עלים ממאות עצים. וכשלא הגיעו לעלים הגבוהים ביותר, הם היו מפילים את העצים בדחיפה!

אתם מבחינים שחברי העדר הזה אכלו את רוב העלים שהיו על העצים הסמוכים, וכעת הם נודדים אל מחוץ ליער בחיפוש אחר הארוחה הבאה שלהם. הם לא ישובו ליער הזה לפני שהעלים יצמחו בו שוב.

ייתכן שהם הולכים במסלול מצפון לדרום, ונעים עם חילופי העונות", אומר פול.  "זו הדרך למצוא את המזון הטוב ביותר".

העדר בקושי מבחין בכלי הרכב שלכם, הממריא מבעד לחופת העצים ומתרחק. ספארי היערות שלכם הגיע לסיומו. זו השעה לחזור להווה ולגלות כיצד תוכלו לעזור להגן על היערות של ימינו.

 

 

 

משחקים

קידס שלנו