עקבות שבני אדם או בעלי חיים משאירים אחריהם יכולות לספר לנו סיפור ואף לעזור להגיע לְתַגְלִיּוֹת מדהימות. הצטרפו אלינו למסע ותלמדו על סוגי העקבות השונים ועל העקבות המפורסמות בעולם. עקב בצד אגודל 

כתבה: מאיה בניטה | אייר: מורן ברק 

דמיינו לעצמכם את הַתַּרְחִישׁ הבא: בוקר אחד אתם אוכלים דגני בוקר עם חלב. באמצע הארוחה אתם צריכים לגשת לשירותים ויוצאים מהמטבח. בשובכם אתם נדהמים לגלות שהקערה נעלמה ושהחלב נשפך על הרצפה. אז אתם גם מבחינים בטביעות של כפות רגליים קטנות בצבע לבן. אתם עוקבים אחר שביל העקבות ומגלים את החתול שלכם ולידו הקערה, בעודו זולל להנאתו את דגני הבוקר שלכם! נוסף על כך שלמדתם שלא כדאי לתת לחתול לשמור על קערת האוכל, למדתם גם ללכת בעקבות העקבות!
 
מהן עקבות?
עֲקֵבוֹת הן תבניות או סימנים שנשארים בקרקע לאחר דריכה של אדם או בעל חיים או נסיעה של רכב למשל. כאשר אנחנו נועלים נעליים והולכים בבוץ, אנחנו משאירים אחרינו טביעות נעליים. אם נתבונן היטב, נוכל לראות על הבוץ את צורתה של סוּלְיַת הנעל שנעלנו. גם כשאנחנו יחפים אנחנו עשויים להשאיר אחרינו טביעות רגליים – בחוף הים למשל, כשהרגליים מעט רטובות, הן משאירות אחריהן עקבות. זוהי עדות לכך שהיינו בחוף זה. באמצעות העקבות ניתן לגלות אם מישהו הגיע לפנינו למקום שבו אנחנו נמצאים ולאן הוא המשיך בדרכו ואף ללכת בעקבותיו.    
 
"צעד קטן לאדם, צעד גדול לאנושות"
טביעת הרגל המפורסמת ביותר בעולם שייכת לאדם הראשון שנחת על הירח. בשנת 1969 יצאו הָאַסְטְרוֹנָאוּטִים נִיל ארמסטרונג וּבָּאז אולדרין למשימת "אפולו 11" הנחיתה הראשונה של בני אדם על הירח. לאחר שהחללית שלהם נחתה, ניל ארמסטרונג יצא ממנה ראשון, ממנה בחליפת חלל ובנעליים מיוחדות המותאמות לתנאי הירח, וכאשר דרך על האדמה, נותרה בה טביעת הנעל שלו, שתועדה בכלי תקשורת בכל העולם. באותו רגע אמר ארמסטרונג את המשפט המפורסם: "צעד קטן לאדם, צעד גדול לאנושות". טביעות הנעליים של האסטרונאוטים הראשונים השתמרו יפה עד היום בזכות הַחִסְפּוּס של חלקיקי אדמת הירח.

מהי טביעת אצבע?
התבוננו באצבעות שלכם. האם אתם רואים שעל כל אצבע חרוטים סימני מעגלים וקווים? זוהי תבנית טביעת האצבע שלכם. לכל אדם יש טביעת אצבע יִחוּדִית, ואפילו אצל תאומים זהים היא שונה. ישנם בעלי חיים כמו גורילות, קוֹאָלוֹת ושימפנזים, שיש להם טביעות אצבע שדומות לטביעות שיש לבני האדם. טביעת האצבע נוצרה אצלנו עוד בבטן של אמא, בזמן שהיינו עובר בחודש הרביעי להיריון. למה בכלל צריך טביעות אצבע? ההשערה היא שטביעות אצבע מגבירות את החיכוך של האצבעות, וכך מסייעות לנו לאחוז בעצמים.
 


שימוש בטביעות אצבע לפענוח פשעים
בזכות העובדה שלכל אדם יש טביעת אצבע ייחודית משלו, המשטרה והבלשים נוהגים להיעזר בטביעות אצבע כדי לפענח פשעים מסוגים שונים. כאשר אנחנו נוגעים במשטח כלשהו, טביעת האצבע שלנו מוטבעת עליו. כמעט אי אפשר להבחין בטביעת האצבע בעין רגילה, וכדי לראותה על השוטרים או הבלשים להשתמש באבקה מיוחדת או בחומרים כימיים שחושפים אותה. אם למשל נמצאה טביעת אצבע על דלת בבית שנפרץ, אפשר לבדוק למי היא שייכת וכך לגלות את זהות הפורץ. הבלש הספרותי המפורסם שֶרְלוֹק הוֹלְמְס נעזר בטביעות אצבע ובעקבות שונות כדי לפענח פשעים ולגלות את האמת.

עקבות חיות
גם בעלי החיים משאירים אחריהם עקבות. טביעות הרגליים שלהם נותרות באדמה ובחול, וכך ניתן לְהִתְחַקּוֹת עַל עִקְבוֹתֵיהֶם (ראו את מגדיר העקבות המצורף למגזין). מי שמפענח את העקבות נקרא גשש. תפקידו לזהות את העקבות, לגלות איזה בעל חיים עבר במקום, להבין את ההתנהגות שלו, לגלות לאן הלך, ולעתים הוא אפילו יכול לדעת אם בעל החיים הוא זכר או נקבה. עוד על עבודת הגשש תוכלו לקרוא בעמוד 20.

מאובנים של דינוזאורים
לפני כ-240 מיליוני שנים חיו בכדור הארץ הדינוזאורים – בעלי חיים דמויי עופות וזוחלים, שחיו במשך כ-165 מיליוני שניםעד שנכחדו. בני האדם הצליחו לחקור את עולמם של הדינוזאורים בזכות גִּלּוּיָם של מאובנים – עצמות ונוצות של דינוזאורים שנשמרו במשך מיליוני שנים באדמה ובסלעים. כאשר מוצאים מאובנים מנקים אותם משאריות הסלע שעטפו אותם, ואז יוצרים מהם יציקות מדויקות המשמשות למחקר. באמצעות המאובנים ניתן לגלות כיצד הדינוזאור נראה, כמה זמן הוא חי וללמוד על אורח החיים שלו.


טביעת רגל פחמנית
בני האדם לא משאירים אחריהם רק טביעות אצבע או טביעות רגליים אלא גם נזקים לאקלים, המכונים "טביעת רגל פַּחְמָנִית". זהו מונח המתייחס לכל גָּזֵי הַחֲמָמָה שנפלטים לסביבה. כאשר אנחנו נוסעים ברכב פרטי שפועל באמצעות דלק, נפלט לאוויר פַּחְמָן דּוּ-חַמְצָנִי. גם כשאנחנו משתמשים בחשמל, משליכים לפח מוצרי מזון ומשתמשים בְּכֵלִים חַד-פַּעֲמִיִּים, אנחנו מגבירים את טביעת הרגל הפחמנית שלנו בעולם. ככל שטביעת הרגל הפחמנית שלנו עולה, כך אנחנו מזהמים יותר את הסביבה ומקדמים את ההתחממות הַגְּלוֹבָּלִית (העולמית). כדי להפחית את טביעת הרגל הפחמנית של כל אחד מאיתנו, מומלץ מאוד לרכוב על אופניים או ללכת ברגל במקום לנסוע ברכב, לצמצם קניות מיותרות, להפחית שימוש בכלים חד-פעמיים ולחסוך כמה שניתן בחשמל. אם נדאג לכדור הארץ שלנו, אנחנו נוכל לשפר את החיים שלנו ושל כל הדורות הבאים.  

עקבות של כוכבים
אם תטוסו באחד הימים לְלוֹס אַנְגֶ'לֶס שֶׁבְּאַרְצוֹת הַבְּרִית, אתם חייבים לבקר בשדרות הוֹלִיווּד. זהו רחוב שבו מונצחים כוכבי הקולנוע, הטלוויזיה והתיאטרון המפורסמים ביותר בתעשיית הבידור. לאורך המדרכות מוטבעים כּוֹכְבֵי בְּרוֹנְזָה עם שמות הכוכבים, לצד טביעות ידיהם ורגליהם. בין שמות הידוענים שהשאירו כאן את חותמם תמצאו את השחקנית מרילין מונרו, השחקן טום קרוז ובמאי הקולנוע סטיבן ספילברג.

עקבות דיגיטליות
האם ידעתם שכשאתם גולשים באינטרנט או משתמשים בטלפון הסלולרי שלכם אתם משאירים אחריכם עקבות דיגיטליות? אלה הם למעשה הנתונים האישיים שנאספים עליכם על ידי חברות וארגונים שונים שפועלים ברשת. כך לדוגמה כשאתם מחפשים בגוגל "לונה פארק", מנוע החיפוש יודע שאתם מתעניינים בלונה פארק. אם תמשיכו לגלוש באתרי אינטרנט אחרים, אתם תבחינו פתאום בפרסומות שעוסקות בלונה פארק. העקבות הדיגיטליות שאנחנו משאירים אחרינו מאפשרים לחברות להסיק מהם תחומי העניין שלנו, היכן אנחנו גרים ומה המגדר שלנו. המידע שנאסף עלול לפגוע בפרטיות שלנו, ולכן חשוב מאוד להיזהר ולא לחשוף פרטים אישיים מדי כאשר אנחנו גולשים ברשת.
 


העקבות העתיקות ביותר
ישנן תגליות רבות המבוססות על גילוי של עקבות. אחת מהן התרחשה בשנת 2009, כאשר בפארק הלאומי וייט סנדס במדינת נְיוּ מֶקְסִיקוֹ שבארצות הברית נמצאו עקבות של בני אדם. ולא סתם עקבות, אלא כאלה שנוצרו ככל הנראה לפני כ-21,000 שנים(!). העקבות, שמרביתן של ילדים ונערים, נמצאו בקרקעית אגם שהתייבש, והן אפשרו לחוקרים לגלות מתי בני האדם הגיעו לצפון אמריקה. לפני שהעקבות נמצאו, העדויות הַקַּדְמוֹנִיּוֹת ביותר לבני אדם ביבשת היו מלפני 11,000 עד 13,000 שנים. בזכות התגלית הזאת, החוקרים משערים כי בני האדם הגיעו לצפון אמריקה אלפי שנים קודם לכן. מדהים!
 

 

משחקים

קידס שלנו