תארו לעצמכם שאתם מטיילים בשדה ולפתע נתקלים באוצר של ממש. אולי תתפלאו, אבל חלק גדול מהאוצרות הגדולים ביותר שנמצאו בהיסטוריה התגלו לגמרי במקרה. קבלו מצעד נוצץ במיוחד 

 

כתבה: מאיה בניטה 

 

האם חלמתם פעם למצוא אוצר? לחפור בור ואז לגלות בתוכו תיבה מלאה בתכשיטים נוצצים או אולי דווקא ממתקים טעימים? משחר ההיסטוריה אנשים מנסים למצוא אוצרות בכל רחבי העולם, וחלק מהם גם מצליחים. אבל מהו בכלל אוצר? ובכן, לפי ההגדרה אוצר הוא אוסף של דברים יִקְרֵי עֵרֶךְ. אלה יכולים להיות זהב, מטבעות כסף או חפצים שיש להם עֵרֶךְ הִיסְטוֹרִי חשוב, כמו למשל מְגִלּוֹת מתקופה קדומה.  

האוצרות לרוב מוסתרים ומוטמנים באדמה, ואחת הדרכים לאתר אותם היא באמצעות מפת אוצר. זוהי מפה שמראה את המיקום של המטמון הנחשקמִגַּלֵּי הָאוֹצָרוֹת של ימינו נעזרים לרוב בְּגַלַּאי מַתָּכוֹת. זהו מכשיר שמתריע ומצפצף כאשר הוא מזהה מתכת בסביבה, וכך הוא מסמן על הִמָּצְאוּתָם של מטבעות או תכשיטים. ספרי הרפתקאות רבים וגם לא מעט סרטים עוסקים בגילוי אוצרות, כמו למשל "אי המטמון", "עלי באבא וארבעים השודדים" או "שודדי הקריביים". לפניכם סקירה של עשרת האוצרות הגדולים ביותר שנמצאו בהיסטוריה. 

אוצר הוויקינגים
בשנת 1840עובדים שביצעו עבודות תשתית בִּנְהַר ריבל שֶׁבְּאַנְגְּלִיָּה מצאו ארגז עופרת. כשהם פתחו אותו הם גילו לתדהמתם את אחד מאוצרות הַוִּיקִינְגִּים הגדולים ביותר שנמצאו אי פעם. הוויקינגים היו שודדי ים שפעלו ברחבי אירופה מסוף המאה השמינית עד המאה ה-11, והאוצר שנמצא הכיל יותר מ=8,600 תכשיטים ומטבעות כסף ששדדו הוויקינגים במהלך מַסְּעוֹתֵיהֶםשֹׁוִי הָאוֹצָר היה3.2  מיליוני דולרים (עם אוצר כזה הייתם יכולים לקנות יותר מעשרה מיליון נחשי גומי!). האוצר הוצג בפני ויקטוריה, מלכת אנגליה, וחלק ממנו מוצג כעת במוזיאון הבריטי. אגב, למקרה שתהיתם, העובדים שמצאו את האוצר הצליחו לקחת לעצמם רק מטבע אחד למזכרת

אוצר הציוד הצבאי
ב-5 ביולי 2009 הגיע טרי הרברט, צייד אוצרות חובב, לשדה חקלאי שנחרש לאחרונה ליד מחוז סטפורדשייר שבאנגליה. הוא הבחין שגלאי המתכות שלו צפצף. במשך חמישה ימים חפר מר הרברט באדמהעד שלבסוף מצא לא פחות מ=3,500 חפצים צבאיים, כגון קסדות, ששוויים הון – 4.1 מיליוני דולרים, ליתר דיוק (סכום שתמורתו הייתם יכולים לקנות יותר מ-130 מיליון סוכריות על מקל!). החפצים האלה נוצרו במהלך המאות השישית והשביעית. ייתכן שהמטמון נקבר בשנת 875 לספירה, כשהשטח הותקף על ידי ויקינגים (זוכרים אותם?). כיום המטמון מוצג במוזיאון ברמינגהם.

אוצר המטבעות בשדה
בתחילת שנות השמונים נתקלו ציידי האוצרות רג מיד וריצ'רד מיילס באישה שסיפרה להם סיפור מוזר. היא סיפרה שאביה, חקלאי באי הבריטי ג'רזי, גילה מטבעות כסף בעת שחרש את שָׂדֵהוּ. ציידי האוצרות פנו אל החקלאי, שנתן להם אישור לחפש בשדה, אך לא מצאו דבר. 30 שנים מאוחר יותר, בשנת 2012, השניים המשיכו בחיפושים עד שהבחינו במטבעות! הם הזעיקו כמה אַרְכֵאוֹלוֹגִים מִקְצוֹעִיִּים, והצליחו למצוא 68,000 מטבעות שהיו מוטמנים באדמה. שווי האוצר היה 10 מיליון פאונד (עם סכום כזה הייתם יכולים לקנות יותר מ-44 מיליון מסטיקים!). ארכיאולוגים קבעו שהמטמון נקבר בסביבות 30 לפני הספירה על ידי הַקֶּלְטִים הַצָּרְפָתִים בעת שנמלטו מהפלישה של הָאִימְפֶּרְיָה הרומית. זהו האוצר הגדול ביותר של תכשיטי זהב ומטבעות קלטיים שהתגלה אי פעם.

האגרטל המסתורי
בשנת 1985 הוחלט להרוס בניין ישן לפני עבודת שיפוץ בעיירה שרונה שסלסקה שבפולין. במהלך ביצוע ההריסה נמצא אגרטל שהוטמן באדמה. בתוך האגרטל היו יותר מ-3,000 מטבעות כסף, המתוארכים למאה ה-14. כעבור כמה שנים נהרס בניין אחר בסביבה, וגם בו נמצאו חפצים יקרים, כמו מטבעות זהב, כסף ותכשיטים, ואפילו כתר מזהב וטבעת בצורת ראש של דרקון. אגב, שווי האוצר היה 120 מיליוני דולרים (עם האוצר הזה הייתם יכולים לרכוש יותר מ=389 מיליון שלוקים!).  

אוצר מטבעות הזהב הרומיים 
בשנת 2012 נכנס ווסטלי קרינגטון לחנות בעיר ברקהמסטד שבאנגליה ורכש גלאי מתכות למתחילים. לאחר מכן הוא יצא לחפש מטבעות בשדה חקלאי. להפתעתו, קרינגטון מצא את אחד מאוצרות מטבעות הזהב הרומיים הגדולים ביותר שנמצאו אי פעם בבריטניה. האוצר כלל 159 מטבעות מסוף המאה הרביעית לספירההתקופה שבה הסתיים הכיבוש הרומי של בריטניה. כעת המטבעות מוצגים במוזיאון וראלמיום. שווי האוצר נאמד בלא פחות ממאה מיליוני פאונד (עם הכסף הזה הייתם יכולים לקנות יותר מ-444 מיליון בלונים!).

אוצר בקרקעית הים של קיסריה
אם חשבתם שרק בחו"ל יש אוצרות, כדאי שתחשבו שוב. מתברר שגם אצלנו, כאן בישראל, נמצאו אוצרות מדהימים, למשל בקיסריה. בשנת 2015 הבחינו צוללנים שחקרו את קרקעית הים ליד הנמל של הפארק הלאומי קיסריה, במטבע זהב נוצץ. הם חשבו שאולי מדובר בצעצוע, אבל אז מצאו מטבעות נוספים והבינו שמצאו אוצר. הם דיווחו על הממצא שלהם לרשות העתיקות, וחזרו עם גלאי מתכות כדי לסרוק את השטח בצורה יסודית יותר. בסופו של דבר נמצאו כמעט 2,000 מטבעות, שמקורם מתקופות שונות בין המאה העשירית למאה ה-12. מדהים!

אוצר כלי הבית
בשנת 1949 ביצעו האחים ההונגרים פאבלפטקו ומיכאל דייקוב חפירה של חמר במפעל לאריחים לְיַד פנאגיורישטה שֶׁבְּבּוּלְגַּרְיָהבעת החפירה הם מצאו אוצר מיוחד במינו – קרן שתייה ששימשה בטקסים דתיים במאה הרביעית לפני הספירה וגם צלחת ואגרטל העשויים מזהב טהור. בסך הכל נמצאו בתגלית הזו יותר מ=13 קילוגרמים של זהב. אין ספק שהיינו שמחים לקשט את הבית באוצר שכזה. 

האוצר שנמצא בזכות פטיש שהלך לאיבוד
ב-16 בנובמבר 1992 איבד החקלאי דייר פיטר ווטלינג את הפטיש שלו בשדה, סמוך לכפר הוקסן שבאנגליה. החקלאי ביקש מחברו, אריק לוס, להשתמש בגלאי המתכות שלו כדי למצוא את הפטיש, וכשיצא לחפש אותו – הוא חשף לא רק את הפטיש שלו אלא גם אוצר של כפיות כסף, תכשיטי זהב ומטבעות זהב וכסף. שווי האוצר נאמד ב-3.8 מיליוני דולרים (עם סכום כזה הייתם יכולים לקנות כ=12 מיליון משרוקיות!). למעשה זה היה האוסף הגדול ביותר של מטבעות מהמאה הרביעית והחמישית שהגיע מהאימפריה הרומית. כיום האוסף הנדיר מוצג במוזיאון הבריטי בלונדון לצד הפטיש של ווטלינג.

אוצר שנמצא בפחית 
בשנת 2013, כאשר טיילו בני זוג בצפון קליפורניה עם כלבם, משהו משך את עיניהם. זו הייתה פחית גדולה וחלודה. לאחר ששלפו את הפחית מהאדמה, הם נדהמו לגלות שהיא מכילה מטבעות זהב. בעזרת גלאי מתכות הם חשפו שמונה קופסאות שימורים, שהכילו 1,427 מטבעות זהב משנת 1847-1894. הסיפור הזה עושה לנו חשק לצאת עם הכלב לטיול. מה דעתכם? אולי גם אנחנו נמצא אוצר?

מטמון הזהב הבקטריאני
בשנת 1978 ערך צוות של אַרְכֵאוֹלוֹגִים סוֹבְיֶטִים חפירות באתר הָאַרְכֵאוֹלוֹגִי טילייה טפה ("גבעת הזהב"), הממוקם בצפון אַפְגָּנִיסְטָן. הם מצאו במקום 20,600 פריטים יקרים במיוחדבהם מטבעות, זהב, כסף, שנהב, אבנים יקרות, שרשראות, חגורות ומדליונים. גֻּלַּת הַכּוֹתֶרֶת הייתה כתר מרהיב ביופיו. כל הפריטים מתוארכים לשנת מאה לפני הספירה. במרוצת השנים התרחשו מלחמות רבות באפגניסטן, ובמהלך אחת מהן, כאשר הסובייטים פלשו לאפגניסטן, האוסף נבזז מהמוזיאון הלאומי. למרבה השמחה הוא נמצא שוב בשנת 2003, וכעת הוא מוצג במוזיאונים רבים ברחבי העולם. לא יודעים מה איתכם, אבל מתנת יום ההולדת שאנחנו היינו שמחים לקבל היא גלאי מתכות. לכו תדעו, אולי יום אחד גם אנחנו נמצא אוצרות.
 

משחקים

קידס שלנו