סימונה קסטרווילארי

מה משותף לג'ודוקאים רז הרשקו וברוך שמיאלוב, לשחר ורן שגיב מענף הטריאתלון ולשחיינית הצעירה אנסטסיה גורבנקו, שעלתה בקיץ לכותרות באולימפיאדת טוקיו 2020? את התשובה תמצאו באקדמיה מיוחדת לבני נוער ליד נתניה. הלכנו לראות היכן צומחים אלופים אולימפיים

 

כתבה: מאיה בניטה | צילומים : סימונה קסטרווילארי, איגוד השחייה הישראלי

 

 

 

דמיינו כיתה בבית הספר שבה כל התלמידים הם ספורטאים מצטיינים. אחד שחיין, אחרת שחקנית כדורעף, תלמיד נוסף הוא ג'ודוקא (מתאמן בג'ודו). בשעות הבוקר התלמידים מתאמנים בענף הספורט שבו הם מתמחים ולאחר מכן הם נכנסים לשיעור. הם לומדים את החומר הלימודי ממש כמוכם, אבל במקום לחזור הביתה הם ממשיכים להתאמן ונשארים לישון בבית הספר – הכל כדי להגיע להישגים בענף הספורט שהם כל כך אוהבים. חלק מהם אפילו מצליחים להגיע לאולימפיאדה וחוזרים הביתה עם מדליה. אם זה גם החלום שלכם, כדאי שתכירו את האקדמיה למצוינות בספורט וינגייט, הממוקמת ליד נתניה.

עם בוגרי האקדמיה, שוודאי שמעתם עליהם אחרי שזכו להישגים גדולים ולתהילה, נמנים הג'ודוקאים רז הרשקו וברוך שמיאלוב, שחר ורן שגיב מענף הטריאתלון, והשחיינים יעקב טומרקין, תומר פרנקל, דניס לוקטב, מירון חירותי, אביב ברזילאי ואנסטסיה גורבנקו. אנסטסיה, בת 18, מחיפה עלתה בקיץ לכותרות באולימפיאדת טוקיו 2021 כאישה הישראלית הראשונה שהגיעה לגמר האולימפי בשחיית 100 מטרים גב. לא מזמן היא סיימה את לימודיה באקדמיה. יש לה שתי מדליות כסף באליפות אירופה לנוער, באולימפיאדת נוער קיבלה מדליית זהב, ובאליפות אירופה לבוגרים זכתה במדליית זהב.

"למדתי לשחות בגיל שש והתחלתי להתחרות בגיל עשר", אנסטסיה מספרת. "בגיל 14 וחצי קיבלתי הזמנה להצטרף לווינגייט, ובגיל 15 וחצי הרגשתי יותר בשלה להגיע לאקדמיה. אני חושבת שזה היה צעד מאוד נכון ללמוד כאן. בבית הספר הקודם שלי הפסדתי הרבה שיעורים בגלל השחייה, והצוות של וינגייט הבין אותי. עשו בשבילי התאמות בלימודים, והמורה שלי לביולוגיה עזרה לי עם שיעורים פרטיים. זכיתי להשקעה גדולה. עשיתי כמעט את כל הבגרויות בזכות האקדמיה".

איך הייתה חוויית הלימודים באקדמיה?
"בווינגייט הכרתי חברים לחיים. אני חושבת שאהיה איתם בקשר תמיד, כי גרנו יחד. זה מאוד מגבש. אני מאוד נהנית להתאמן עם החברים שלי, ומצד שני נהנית מהשקט כשהראש בתוך המים. אף על פי שהאימונים קשים, אני אוהבת את זה".

סכמי את חוויית האולימפיאדה שלך הקיץ בטוקיו
"קצת התאכזבתי כי רציתי להגיע לתוצאה טובה יותר, אבל היה ממש כיף, כי זאת הייתה האולימפיאדה הראשונה שלי. אני רוצה להשתתף לפחות בעוד שתי אולימפיאדות. גיל 18 זה גיל צעיר יחסית לתחום, ואני לא רואה את עצמי עוזבת את השחייה בקרוב".

מה הטיפ שלך למי שחולם להיות שחיין מצליח?
"ליהנות מהדרך. אם קשה לכם, נסו להיזכר ברגעים שכיף לכם, וזה מה שיחזיק אתכם. המטרה היא ליהנות, ועל הדרך להצליח".

אנסטסיה גורבנקו באולימפיאדת טֹוקיו. (צילום:  סימונה קסטרווילארי)

 

מהאימונים ללימודים, ולהפך

ענבר דנציגר. (צילום באדיבות איגוד השחייה הישראלי)

 

156 חניכים יש כעת באקדמיה, והם לומדים בבית הספר "חוף השרון" הממוקם בקיבוץ שפיים, בכיתות מיוחדות המיועדות לספורטאים בלבד, ועם מערכת שעות המותאמת ללוח הזמנים הצפוף של האימונים. כך למשל שלוש פעמים בשבוע התלמידים מתחילים ללמוד מאוחר יותר כדי לאפשר להם להתאמן בבוקר.

כל הספורטאים מתאמנים כ-20-25 שעות בשבוע במתקני האימון המתקדמים של וינגייט (שם גם מתאמנת לפעמים המדליסטית האולימפית לינוי אשרם), ומי שעוזרים להם באימונים הם מאמני קבוצה, עוזרי מאמנים, מאמני כושר ומאמני פיתוח יכולות. בית הספר פועל בתנאי פנימייה מלאים: התלמידים אוכלים את כל הארוחות באקדמיה, עושים שיעורי בית וישנים במעונות (שני תלמידים בכל דירה), וחוזרים הביתה רק בסופי שבוע.

"קשה לי שאני רחוק מהבית ולא נמצא עם המשפחה והחברים מרמת גן. חוץ מזה, בהתחלה היה לי לא קל לשלב בין הלימודים בבית הספר לשחייה ולחברים, אבל למדתי להקדיש זמן כדי ללמוד למבחנים ולהגיע להישגים גם בלימודים", אומר ענבר דנציגר, בן 17, מרמת גן, תלמיד כיתה י"ב באקדמיה. "בסופו של דבר הצלחתי למצוא את האיזון בין החברים ללימודים ולשחייה. לא ויתרתי על חיי החברה שלי. אומנם השחייה היא דבר מרכזי בחיים שלי, אבל לא היחיד".

רוב התלמידים באקדמיה הם חברי נבחרות ישראל ומייצגים את המדינה בתחרויות בחו"ל, וכך גם ענבר: "התחלתי לשחות בגיל ארבע וחצי. בגיל חמש כבר התחלתי להתאמן בקבוצות שחייה, ובגיל עשר כבר השתתפתי בתחרויות". מאז ענבר רשם הישגים רבים, זכה כמה פעמים במדליות, והגיע פעמיים לחצי הגמר באליפות ישראל לנוער במקצים של 50 מטרים גב ו-100 מטרים גב".

למה החלטת להגיע לאקדמיה של וינגייט?
"כי רציתי להתקדם בענף השחייה. בהתחלה היה לי קצת קשה, כי לא הכרתי את התלמידים, אבל לאט-לאט הצלחתי להתחבר לכולם והם הפכו להיות החברים הכי טובים שלי".

איך אתה חווה את הלימודים באקדמיה?
"אני נהנה מאוד מהאימונים בווינגייט. יש פה אווירה מקצועית שדוחפת אותי קדימה, ואני ממש אוהב את השיעורים בבית הספר. מערכת השעות מותאמת לאימונים שלי, אני סומך על המאמנים שלי, ויש לי תוכנית אימונים טובה, שאני מאמין שתעזור לי להגיע רחוק".

מה קיבלת מהלימודים באקדמיה?
"אני חושב שהאקדמיה גרמה לי להתבגר, לדעת איך להסתדר בעצמי, נתנה לי פרספקטיבה שונה על החיים ויכולת התמדה. אני מרגיש שכאן אני ממצה את היכולות שלי בצורה הכי טובה, ובזכות האקדמיה הבנתי ששחייה היא מה שאני רוצה לעשות בחיים. החלום שלי הוא להגיע לאליפות אירופה ואליפות העולם, ובסופו של דבר לאולימפיאדה".

מה הטיפ שלך למי שחולם להיות שחיין מצליח?
"צריך להמשיך לעבוד קשה ולא לוותר על החלום. אל תפסיקו להתאמן ותעשו את הכי טוב שאתם יכולים בכל אימון".

האקדמיה למצוינות ספורט בווינגייט.

משחקים

קידס שלנו