ירח תוצרת סין

 

 

כתבה: ד"ר ליאת פלדמן

 

הירח נראה לנו קטן ואולי לא משמעותי לעומת השמש, אבל הוא מפיץ אור רב בלילה. נסו להשוות בין כושר הראייה שלנו בלילות ירח מלא לעומת כושרו בעת מולד הירח. הסינים הבינו שירח יכול להאיר ולשמש מקור תאורה זול יותר מפנסי תאורה ברחוב. אבל יש רק ירח אחד בשמים שלנו, מה אפשר לעשות? ובכן, הסינים מתכננים לייצר ירח מלאכותי. לוויין שיקלוט את אור השמש, יעצים אותו וישקף אותו בחזרה לכדור הארץ. ולא סתם לכדור הארץ, אלא לעיר קטנה ששמה צ'נגדו. אולי לא רבים יודעים, אבל צ'נגדו היא העיר החמישית בגודלה, בירת מחוז סצ'ואן, המפורסם במנת הבשר שלו ובדובי הפנדה הרבים שבו. כמו כן, במחוז זה נמצא שטר הכסף העתיק ביותר שידוע לנו.

ועכשיו – גם ירח מלאכותי. צ'נגדו היא אולי עיר קטנה יחסית בממדים סיניים, אבל היא עצומה במונחים שלנו, ומספר התושבים בה כפול ויותר ממספר התושבים בישראל.

להאיר את העיר בתאורת רחוב עולה הון רב, בדומה להארת מדינה קטנה, לכן הממשל הסיני החליט לצאת במיזם שיחליף את תאורת הרחוב בלוויין תאורה ענקי שירחף מעל העיר.

לפני כמעט 30 שנים ניסו הרוסים ניסו לייצר מיזם דומה, ובו לוויין שיהיה בנוי מיריעות פלסטיק שיקלטו את השמש, ובאמצעות שיקוף יחזירו את האור למחוז ברוסיה. הם קראו לירח שלהם זנמיה, שמשמעותו ברוסית "טוב יותר", ובעזרתו רצו להאריך את שעות היממה, וכך בעצם להאריך את יום העבודה של החקלאים. אולם תושבי המחוז דיווחו כי הלוויין נראה להם כמו כוכב בהיר בשמים והוא לא סיפק את התאורה המצופה מירח. נאחל לסינים הצלחה רבה יותר עם הירח המלאכותי שלהם.

 

 

 

משחקים

קידס שלנו