אדם ותם יערי-אור חיים עם אמא שלהם תמי, בקמפר, בית על גלגלים. בחודשיים האחרונים הם חצו את אירופה וביקרו בתשע ארצות! תמי ראיינה אותם לקידס ושמעה מהם על הקסם של החיים בבית קטנטן שנוסע בעולם ועל פגישות עם אנשים מפתיעים.

כתבה וצילמה: תמי יערי-אור www.tami-yaari.com

רגע לפני

אדם ותום בסלון שהוא גם חדר האוכל בקמפר.

דמיינו שהבית שלכם נייד ושאתם יכולים לנדוד כמו החסידות, בהתאם למזג האוויר. כך אנחנו חיים. זה התחיל בסגר של הקורונה בישראל. אז עברנו לחיות בחוות עזים בנגב בקרוואן נגרר, ושם אדם ותם, תאומים בני תשע וחצי, למדו שאפשר להסתפק בבית קטנצ׳יק עם נופים פתוחים ויפהפיים מסביב, וגם כמה קסם טמון באפשרות להזיז את הבית שלהם ממקום למקום.

אחרי החוויה הזו עברנו לאירופה וקנינו את ביתנו החדש, המכונה בשם האינדיאני מפרש לבן. בית על גלגלים מאפשר לפתוח את הדלת יום אחד ממש בים, או על פסגת הר, ובמרכז עיר בינלאומית ביום הבא. לפעמים מתחשק לנו לחנות בקמפינג עם עוד המון קמפרים אחרים וילדים טיילים נוספים מרחבי העולם, ולפעמים אדם ותם מעדיפים מקום שקט יותר, פינה קסומה בטבע. היתרון של הקפמר הוא בכך שלמרות העובדה שאנחנו נמצאים במסע שיש בו יש המון חוויות משתנות, עדיין יש לנו מיטה קבועה, ארון בגדים, מטבח שאנחנו רגילים אליו ותחושת בית.

התחלנו בבולגריה, עד שנעשה בה קר מדי, וממנה יצאנו לדרך לכיוון פורטוגל, שבה החורף נעים  יותר. יצאנו מהים השחור שבמזרח בולגריה לכיוון האוקיינוס האטלנטי שבמערב פורטוגל. עברנו בסרביה, קרואטיה, סלובניה, אוסטריה, איטליה, צרפת, ספרד, ולבסוף הגענו לפורטוגל. בקיץ הבא אנחנו מתכננים להצפין לארצות צפון אירופה, ולהגיע לדנמרק, שוודיה, נורווגיה ופינלנד.

תמי עם אדם (מימין) ותום על חוף האוקיינוס האטלנטי.

פגישות עם ילדים מכל העולם

אתם אוהבים לחיות בבית על גלגלים?

תם: כן, זו הרגשה מיוחדת. כל יום אני נדהם מחדש שזה בית שאפשר להסיע אותו לכל מקום. בכל פעם שאנחנו עוברים את הגבול מארץ אחת לאחרת, אנחנו שרים מרוב התלהבות והתרגשות. אני אוהב גם לבקר חברים ולהתארח עם הקמפר בחצר שלהם. ככה אנחנו גרים קצת ביחד. בקמפר אני אוהב לשבת מלפנים ליד אמא הנהגת, גבוה כמו במשאית. אני אוהב כשאנחנו עוצרים בדרך ואפשר להוציא משהו מהמקרר או לשכב קצת במיטה. אני אוהב שיש לי אופניים שמחוברים מאחור ואני יכול לצאת איתם לטיולים כשאנחנו חונים. אני אוהב לפגוש ילדים מכל העולם.

אדם: אני אוהב מאוד את הבית הזה שלנו! זה הבית היחיד שלי. אני אוהב את האופי שלו, את איך שהוא נראה מבחוץ, את הגודל שלו ואת זה שהוא בא איתנו לכל מקום. שנייה אחת אני פה ושנייה אחרי כן כבר שם. מה שהיה לפני כמה שבועות נדמה כאילו קרה לפני כמה שנים! אני אוהב את החוויות החדשות, לאכול בכל מיני מקומות בארצות שונות במסעדות וגם בתוך הקמפר, אוכל שאמא מכינה. הקמפר הוא הבית היחיד שהוא באמת שלנו.

ספרו על מפגש עם מישהו מרשים במיוחד

אדם ותם: היינו בכפר קטן בבולגריה ורצינו חביתה לארוחת בוקר. הפנו אותנו לאיזה בית. בפתח חצר הבית חיכתה לנו אישה עם חיוך לבבי והזמינה אותנו לשבת במרפסת. היא כיבדה אותנו בלימונדה ושוקולד והתעקשה להעניק לנו ריבות, חמוצים, רטבים לספגטי – את הכל היא מכינה לבד. היא גם נתנה לנו מגש עם יותר מ-30 ביצים! היא לא הסכימה שנשלם. כשיצאנו משם אמא אמרה לנו שזאת ראשת הכפר. התרגשנו מהכבוד. אמא הסבירה שזו דוגמה למנהיגה אמיתית, כי למנהיגים אמיתיים יש נדיבות עצומה.

הקמפר. הבית שלוקח אתכם לחוויה חדשה בכל פעם.

פוקימון מסביב לעולם

יש גם התמודדויות לא קלות בחיים בבית על גלגלים?

תם: אין לי ממש פרטיות בבית כזה ואין לי המון בגדים כמו שהייתי רוצה.

אדם: אסור להיקשר למקום כי עוד רגע עוזבים אותו וגם הנסיעות הארוכות.

מה זכור לכם במיוחד כחוויה נפלאה?

אדם: מגלשות המים בפארק המים החמים באוסטריה. אהבתי כשעצרנו לכמה ימים בווילה של חברים ישראלים בפורטוגל. בדרך ירד עלינו שלג ויצאנו לשחק בו. אהבתי לגלוש בסאפ באגם גרדה שבאיטליה ולחתור בקיאק באגם בטאק בבולגריה.

תם:  באגמי סליבניצה היפהפיים בקרואטיה היה אגם בצבע טורקיז עם ברבורים, וכל היום הלכנו לאורכו. אהבתי את הקמפינג הגדול עם הפיצרייה שליד אגם בלאד בסלובניה. באמצע האגם יש ארמון. אני אוהב גם את הקמפינג שבו אנחנו חונים עכשיו, בדרום פורטוגל. יש בו המון ילדים ומשחקים ואפילו בית ספר קטן למי שרוצה. אני אוהב לאסוף קלפי פוקימונים בכל הארצות.

 

לאן עוד תרצו להגיע במסע?

תם: הייתי רוצה להשיט את הקמפר לאמריקה ולהקיף אותה, להגיע עד אלסקה בצפון ועד דרום ארגנטינה בדרום, ומשם לצאת למסע לאנטארקטיקה.

אדם: לכל הארצות בעולם! ולבלות שם. אני עדיין לא מאמין שחצינו במהירות את אירופה. אני אוהב להכיר דברים חדשים.

מה למדתם מהמסע הזה?

אדם: אם הייתי גר בישראל הייתי שונה לגמרי. לדוגמה, אני חברותי יותר מעצם המפגש עם המון סוגים של אנשים וילדים.

תם: משיחות עם אנשים מרחבי העולם למדתי אנגלית, למדתי לאהוב מאכלים חדשים, כמו שטרודל, עוגת תפוחים אוסטרית. למדתי להסתדר עם אנשים שחיים צמוד, להפעיל את הקמפר ולכוון את אמא בנסיעה לאחור. למדתי גיאוגרפיה מהשטח, איך אירופה בנויה. המסע מלמד אותי שיש עוד הרבה אפשרויות בעולם. העתיד לא צפוי, וזה מרגש ומרתק.

תם: לחיות בקמפר היה החלום שלנו עוד כשהייתי די קטן, והגשמנו אותו. זה נפלא להגשים חלום,  גם אם זה קשה ודורש מאמץ, כי זה משתלם בגדול. אני ממליץ על חיי קמפר למשפחות, כי זה נותן תחושה של ביחד.

אדם: הייתי ממליץ לכולם לצאת לטיול בעולם. בקשו מההורים שלכם לקנות קרוואן או קמפר, קחו שנה לפחות ותגלו דברים חדשים.

 

משחקים

קידס שלנו