כתבה: ד"ר נעמה חלקון, מכון דודיסון

 

אוהבים להתבונן בכוכבים שבשמים? האם חשבתם פעם ממה הם עשויים ואיך אנחנו בכלל יכולים לראות אותם? גלו כמה עובדות מרתקות

מהו כוכב? 

כוכבים הם בעצם כדורי גז מאירים, כמו השמש שלנו. כמעט כל הכוכבים שאנחנו רואים בשמים הם שמשות שנמצאות רחוק מאוד מאיתנו. הכוכבים נבדלים זה מזה בגודל שלהם, בחומרים שמהם הם עשויים, בגיל ובטמפרטורה שלהם.

ממה הם עשויים? 

כוכבים עשויים בעיקר מגז מימן, שהוא החומר הקל ביותר בטבע. במרכז הכוכב, בליבה שלו, המימן חם ודחוס כל כך עד ששני חלקיקי מימן יכולים להתחבר יחד וליצור חומר אחר, שנקרא הליום (כמו זה שממלאים בבלונים!). בתהליך שבו המימן נהפך להליום נוצר חום שנדחף ממרכז הכוכב החוצה, ולבסוף נפלט אל החלל. אור הכוכבים שאנחנו רואים הוא התוצאה של פליטת החום!

 

למה הכוכבים אינם מתפרקים?

כשחושבים על התהליך הזה, נראה לנו הגיוני שהכוכב יתפרק, כי החום שנוצר במרכזו דוחף כל הזמן את השכבות החיצוניות שלו. אבל זה לא קורה, מאחר שהשכבות החיצוניות של הכוכב נמשכות פנימה אל מרכז הכוכב בזכות כוח הכבידה. הכוח הזה קיים כמובן גם בכדור הארץ, והוא זה שגורם לנו לא לרחף באוויר.

זוגות זוגות

כשאנחנו מסתכלים לשמים ורואים כוכב, יש סיכוי טוב שאנחנו בעצם רואים זוג כוכבים שמסתובבים האחד סביב האחר. מכיוון שהם כל כך רחוקים מאיתנו, אנחנו לא יכולים לראות אותם מספיק ברור כדי להבדיל ביניהם בעין, והם נראים לנו כמו נקודה בוהקת אחת. לפעמים הכוכבים מתקרבים כל כך זה לזה, עד שהם מתמזגים לאחד. במקרה כזה יכול להיווצר פיצוץ אדיר!

בימים אלה מתוכנן טלסקופ חלל ישראלי הקרוי בשם אולטראסט, והוא צפוי להיות משוגר בשנים הקרובות. אחת המטרות שלו היא לסייע במחקר של זוגות כוכבים מתמזגים. אולטראסט ינסה לצלם תמונות שמתעדות את הפיצוצים שנוצרו בזמן המיזוג, והמדענים ינסו להבין בעזרתן מה בדיוק קרה שם.

 

משחקים

קידס שלנו