רוב הסיכויים שלא יצא לכם לפגוש באחד כזה בסביבה, לפחות לא הקרובה. הפעם החלטנו (באופן נדיר לגמרי) לצאת למסע בעקבות כמה מהדברים הנדירים ביותר בעולמנו. הצטרפו אלינו 

 כתבה: מאיה בניטה | אייר: מורן ברק 


האם קרה שהרגשתם שיש בכם משהו יוצא דופן, מיוחד ונדיר? אולי עברתם חוויה חד-פעמית שלא רבים הִתְנַסּוּ בה בחייהם? בכתבה הפעם נעסוק (כמעט) בכל מה שנדיר בעולמנו.

מהי משמעות המילה "נדיר"?
לפני שנצא למסע, כדאי שנבין קודם כל מהו דבר נדיר. ובכן, מדובר בדבר מה שקשה להשיגו ושאינו נפוץ. מלבד זאת, גם כאשר רוצים לתת מחמאה למישהו, למשל על כישרון השירה שלו, נהוג לומר: "יש לו קול נדיר" כלומר, הקול שלו משובח ויוצא מן הכלל באופן מיוחד.
         

החומרים הנדירים ביותר בטבע
אם ראיתם פעם טבעת יהלום, בטח הֻקְסַמְתֶּם מהיופי והנצנוץ של אבן החן, הנחשבת נדירה ביותר. היהלום הוא מִינֶרָל קשה במיוחד שעשוי מִפַּחְמָן נקי, והוא נוצר במעבה האדמה בתנאי לחץ וחום גבוהים מאוד. היהלומים קשים להשגה, במיוחד הצבעוניים שבהם, וכדי למצוא אותם יש לחצוב חזק בסלע. בשל היותם נדירים, היהלומים יקרים מאוד. מלבדם קיימים בטבע מִינֶרָלִים וחומרים אחרים הנחשבים נדירים, כמו זהב – שמשמש לייצור תכשיטים וגם לְעַנְפֵי הַטֶּכְנוֹלוֹגְיָה וְהַתַּעֲשִׂיָּה, רוֹדְיוּם – פלדה קשה וחזקה בצבע כסףלבן מבריק, פְּלָטִינָה המשמשת לייצור תכשיטים, כלי רכב ותרופות, טאפייט – מינרל נדיר בצבעי אדום וסגול, וּבִּיסְמוּט – גביש יפהפה בצבעי הקשת בענן, ששימש בעבר למטרות ריפוי.

סוג הדם הנדיר ביותר
הדם הוא אחד החומרים החשובים ביותר בגופנו. הוא מעביר חמצן מֵהָרֵאוֹת ואת התוצרים של מערכת העיכול לתאים בגוף. לצד זאת הוא מסלק עודף של פַּחְמָן דּוּ-חַמְצָנִי ופסולת אחרת. כל אחד מאיתנו נולד עם סוג דם שונה, אשר עובר בתורשה מדור לדור. סוגי הדם הקיימים בעולם הם A, B, AB ו-O, וכל אחד מהם יכול להיות חיובי או שלילי – סוג הדם הנפוץ ביותר בישראל הוא A+ ואילו סוג הדם הנדיר ביותר הוא AB-. אתם מוזמנים לברר עם ההורים מהו סוג הדם שלכם!

איקליפטוס קשת בענן
אם כבר הזכרנו קשת בענן, אתם חייבים להכיר את העץ המדהים אֵיקָלִיפְּטוּס קשת בענן. לעץ, שגדל באזור הפיליפינים, גִּינֶאָה הַחֲדָשָׁה וְאִינְדּוֹנֶזְיָה, יש קליפה מתקלפת החושפת פסים אנכיים בצבעי כחול, אדום, כתום וירוק, ונראה כאילו מישהו צייר אותם על העץ. איקליפטוס קשת בענן יכול להתנשא לגובה של עד 250 מטרים, והוא זקוק לאדמה ושמש חמימה כדי לגדול. וואו!

המפלים האדומים באנטארקטיקה
המפלים האדומים בְּאַנְטְאַרְקְטִיקָה הם תופעת טבע נדירה ביותר. מדובר במפל של חמש קומות שנשפך מקרחון טיילור הנמצא בְּיַבֶּשֶׁת אַנְטְאַרְקְטִיקָה הקרה. המפלים, שהתגלו לראשונה בשנת 1911, מאופיינים בצבע אדום עז ובטעם מלוח במיוחד. לפי מחקר שערכה אוּנִיבֶרְסִיטַת אָלַסְקָה פיירבנקס, הצבע האדום כהה של המים נובע מברזל שהתחמצן בתוך המים המלוחים, ממש כמו שברזל שמחליד יוצר צבע אדום. אנחנו היינו שמחים להגיע לטבול במפלים האלה, ואתם?

הצמח הנדיר גפן הירקן
ישנם צמחים נדירים בכל רחבי העולם, ואחד היפים שבהם הוא גֶּפֶן הַיַּרְקָן. הצמח המטפס, שהוא בן למשפחת האפונה והשעועית, מגיע מיערות הגשם של הפיליפינים. הוא מאופיין באשכול פרחים יפהפה בצבע טורקיז ובגבעולים שיכולים לצמוח עד לגובה 18 מטרים. בטבע גפן הירקן מאובק על ידי העטלפים – העטלף שואב מן הצוף שיש בפרח, וכאשר הוא מתעופף לצמח אחר, הוא מסייע לגפן הירקן לְהִתְרַבּוֹת. גפן הירקן נחשב נדיר בשל האיום הרב שיש על בית הגידול שלו – יערות הגשם הולכים ונעלמים בקצב מדאיג, ומהיער הגדול והמרשים שהיה בעבר, נותרו רק 20 אחוזים.

הזוהר הצפוני
תופעת טבע נדירה ומרהיבה היא הזוהר הצפוני. מדובר באורות צבעוניים המופיעים בשמים. הזוהר הצפוני נוצר בַּיּוֹנוֹסְפֶרָה השכבה החיצונית של הָאַטְמוֹסְפֶרָה (שכבת גז המקיפה את כדור הארץ), ומתרחש כאשר ישנה פעילות מוגברת של השמש: כאשר הרוח הַסּוֹלָארִית של השמש נפגשת עם האטומים הטעונים באנרגיה שזורמים בַּשָּׂדֶה הַמַּגְנֵטִי של כדור הארץ. ניתן לראות את הזוהר הצפוני במקומות שנמצאים סמוך לקוטב הצפוני, כמו אָלַסְקָה, צְפוֹן קָנָדָה, אִיסְלַנְד, גְּרִינְלַנְד, צְפוֹן נוֹרְוֶגְיָה, פִינְלַנְד, שְׁוֶדְיָה והחצי המערבי של צפון רוסיה.

היער הזרחני בשיקוקו, יפן
בְּשִׁיקוֹקוּ, אחד מהאיים של מדינת יפן, שוכן יער נדיר וקסום מאוד – היער הזרחני. אם תגיעו אליו בשעת לילה, תוכלו לראות שאדמתו צבועה בירוק עז וזרחני. זאת בשל פטריות שצומחות במקום וצצות בעונת הגשמים. הפטריות נובטות מעצים שנרקבים, ובחשכה הן זוהרות בחושך. מדי שנה מגיעים לשיקוקו שביפן אלפי תיירים כדי לטייל ביער, שנדמה כאילו נשאב מספר פנטזיה.

ספר התהילים הנדיר ביותר בעולם
אחד מספרי המקרא הקדושים ליהדות הוא תְּהִלִּים. זהו ספר הכולל 150 מזמורים, ולפי המסורת היהודית הוא נכתב בעיקר על ידי המלך דוד. ספר תהילים נפוץ מאוד בכל העולם, אבל יש ספר תהילים אחד שנחשב נדיר ביותר. הספר, שמכונה "תהילים של המפרץ", הודפס אי שם בשנת 1640. זה היה הספר הראשון שיצא לאור בְּיַבֶּשֶׁת אָמֶרִיקָה. מתוך 1,700 עותקים שהודפסו, נותרו 11 בלבד.. עותקים בודדים אלה נשמרים באוספים שונים בעולם, כמו בְּאוּנִיבֶרְסִיטַת הרווארד בְּמֶסֶצ'וּסֶטְס שֶׁבְּאַרְצוֹת הַבְּרִית, באוניברסיטת ייל שנמצאת בְּקוֹנֶטִיקֶט שֶׁבְּאַרְצוֹת הַבְּרִית, באוניברסיטת אוֹקְסְפוֹרְד בעיר אוקספורד באנגליה, בספרייה הציבורית של ניו יורק, ובספריית הנטינגטון בְּקָלִיפוֹרְנְיָה שֶׁבְּאַרְצוֹת הַבְּרִית. בשל היותו ספר נדיר, "תהילים של המפרץ" גם יקר מאוד. בשנת 2013 אחד מספרי התהילים נמכר תמורת סכום מטורף של יותר מ-14 מיליוני דולרים (בסכום הזה הייתם יכולים לקנות כ-42 מיליון סוכריות על מקל!).   

האוספים הנדירים ביותר
תגידו, יש לכם איזשהו אוסף מיוחד? למשל של בולים או מטבעות ישנים? ברחבי העולם יש אנשים שנוהגים לאסוף חפצים מסוימים, וכמה אוספים אף זכו להיכתב בספר השיאים של גינס בזכות היותם נדירים מאוד. אחד מהאוספים הללו הוא אוסף הבולים של המהנדס יהפני אירויוקי קנאי. קנאי צבר 183 עמודים של בולי המדינה מאוריציוס, ומכר אותם תמורת כמעט 10 מיליוני דולרים (מחיר של כ-200 מכוניות משפחתיות).
אוסף נוסף וקסום (תרתי משמע) הוא אוסף ערכות הקוסם של למנפרד קלגהופר האוסטרי. למנפרד ביקר בתערוכת קסמים, ובמסגרתה ראה ספר על ערכות קסמים שעורר בו את הרצון לאסוף ערכות הכוללות קלפים, שרביט קסמים ושלל אביזרי טריקים. הוא החל לעסוק באוסף שלו בשנת 1995, וכיום האוסף כולל 2,401 ערכות קסמים מכל רחבי העולם. ערכת הקסמים העתיקה ביותר באוסף היא מהמאה ה-19, ומדי שבוע למנפרד רוכש שניים או שלושה סטים של קוסמים. מדהים!

משחקים

קידס שלנו