2021-יוני-27

עוד רגע מגיע "החופש הגדול"! גם אחרי כמעט שנה בבית צמד המילים הזה נשמע מאיים. נדב תורן-פרידמן החליט לעשות מעשה, והגה, בשיתוף מומחית, כמה רעיונות שיעזרו להעביר את התקופה הזו בכיף עם הילדים ולשמור על קור רוח גם בשיא החום.

כתב: נדב תורן-פרידמן  

כהורה לשלושה בנדיטים בגילים שונים שעבר עמם סגרים, מבצע צבאי ומיליוני זומים, וכל זאת בשנה אחת, מבט חטוף אחד בלוח השנה, המבשר שהגענו לעונה החמה, עדיין גורם לי להזעת יתר וצמרמורותאז בייאושי פניתי למנחת ההורים דורית חרמון, מלווה צוותי חינוך ומחברת הספר "בשביל הסמכות – הדרך להורות מאושרת, בטוחה ומהנה" 

איך מגבילים את זמן המסכים? 

החופש הגדול בפתח, ושוב עולה השאלה שמטרידה הורים רבים"איך נגביל את זמן הישיבה של הילדים מול המסכים?". 

"המסך הוא חלק נכבד מחייהם (ומחיינו) ובכל זאת אנחנו לא רוצים שהם יבהו בו כל יום וכל היוםמסכימה חרמון. "המלצתי העיקרית היא לא לריב עם הילדים! בתחילת החופש שבו איתם והסבירו להם, בהתאם לגילם וליכולת ההבנה שלהםמדוע לא בריא לשבת כל היום מול המסך. ואז, תקבעו יחד את זמן המסך הרצוי. 

ברגע שהמסך יהפוך למשהו שאינו זמין 24/7הילדים יעריכו יותר את זמן המסך שיקבלו. ואם תציעו להם פעילויות חלופיות, ותוכיחו שגם אתם, ההורים, מסוגלים להניח בצד את הנייד, תגלו שהם בהחלט יכולים לשתף פעולה". 

אז החלטתי ליישם את הצעתה של חרמון, והתחלתי לחפש רעיונות לפעילויות שהילדים יכולים לעשות כתחליף לבילוי עם מחשב וטלפון נייד. והרי המסקנות לפניכם (אצל הילדים הפרטיים שלי זה עבד!): 

  1. משחקי קופסה – יש היום הרבה חברות טובות שמציעות משחקים נהדרים, המאפשרים להעביר לפחות שעה תמימה ללא מסכים. פוקסמיינד וקובייה למשל, מציעים משחקים כמו "חלומות", "חתחתולו"קטאן", שתפסו את הילדים שלי (אבל כל מה שעובד עבורכם – מבורך). משחקי קופסה מייצרים אינטראקציה בין הילדים, מה שכל כך חסר במסך. ובכלל, למידה ומשחק הולכים יד ביד. זו דרך נפלאה לרכוש מיומנויות חדשות, ולאמן את הקיימות. 
  2. אני קורא – איפה הם אותם הימים, שבהם הייתה רק שעה אחת של טלוויזיה איכותית בחופש הגדול (נילס או מרקו, מה אהבתם יותר?) ולאחריה הייתי ממהר לסיים את הספר ששאלתי בספרייה? היום יש היצע גדול של ספרים נהדרים מכל הסוגים, אבל מה שבאמת גרם לילדים שלי לשבת ולקרוא היה מוצר חדש יחסית, שהם ציפו לו בשקיקה מול תיבת הדואר: קידס פלוס, חבילת הילדים החדשה מבית הנשיונל ג'יאוגרפיק כוללת שני מגזינים בחודשקידס הוותיק והאיכותי וקפטן קידסמגזין ההרפתקאות החדש, שבכל חודש מוביל את הילדים למסע בעקבות נושא אחרמעבר למגזינים, המנויים מקבלים גם מתנה מגניבה בכל חודש. הילדים שלי התלהבו לקבל את המתנות, בהן זכוכית מגדלת לחרקים, טיסני דינוזאורים ומשחק לוח סולמות ונחשים חללייםשווה במיוחד. וזה אפילו לא יקר! חבילה מומלצת שמספקת בילוי ארוך ושילוב מושכל, ומתווך על ידי אנשי מקצוע, בין עולם הדיגיטל לעולם התוכן המודפס 
  3. שבוע מטבח משפחתי – לכמה ימים הניחו את התן ביס או הוולט בצד. בכל יום אחד הילדים יבחר את תפריט ארוחת הצהריים, ואז כל בני הבית (הפנויים) יחפשו יחד מתכונים שאוהבים. יחד תכינו רשימת מרכיבים וגם תבשלו כולם ביחדולא לשכוח את החלק החשוב ביותר: תאכלו את מה שהכנתם  יחד! 
  4. התנדבות  זה הגיל מושלם לעודד ילדים וילדים לגלות אכפתיות כלפי האחר, רעיונות שעבדו אצלנו: התנדבות בפינת חי עירונית, סידור ספרים בספרייה וניקיון בית הספר (פרויקט כיתתי)  
  5. טיול קל"ב – בשעות הבוקר עדיין נעים יחסיתאז הכינו לעצמכם כריך טעים ובקבוק מיםוהזמינו את הילדים לצאת להכיר את הסביבה הקרובה – בלי טלפון סלולרי! כמו שאמר ד"ר סוס: "אם יוצאים, מגלים עולמות מופלאים". אצל בני האמצעי הכנו מתנת חופש גדול לחברים הקרובים בכיתההוא בילה שעתיים בחלוקת המתנות ובטיול בשכונה. 

הורים יקרים, זה לא בשמים. אין צורך לנתק את הילדים מהמסכים למשך כל החופש, או אפילו ליום שלם (הו, האימה!), אלא פשוט ליצור שגרה המבוססת על פעולות נוספות ומעשירות לצד המסך. שיהיה בהצלחה וחופשה נעימה. 

 

Subscribe
Tags
Most Popular Posts
Categories