תום ליפוב, בן 11, מאשדוד שואל: 

"איך דבורים מייצרות דבש?" 

 

פרופ' שרון שפיר, ראש המרכז לחקר הדבורים ע"ש ב. טריואקס, המחלקה לאנטומולוגיה, האוניברסיטה העברית, משיב: 

דְּבוֹרֵי הַדְּבַשׁ מייצרות דבש מִצּוּף שהן אוספות מפרחים. צוף פרחים מכיל מים ובין 20 ל-40 אחוז סֻכָּרִים. הדבורה יוֹנֶקֶת את הצוף מהפרח בעזרת לְשׁוֹנָהּוּמְמַלְּאָה את החלק הקדמי של מערכת העיכול, שהוא מעין בָּלוֹן הַנִּקְרָא זֶפֶק. כאשר היא חוזרת לכוורת, הדבורה מעבירה את הצוף לדבורה אַפְסְנָאִית בהאכלה מלשון ללשון. הדבורה האפסנאית "מקיאה" את הצוף לתוך תא קטן בכוורת הדבורים, אשר בנוי בצורת מְשֻׁשֶּׁה ועשוי מִשַּׁעֲוָה. הדבורים מְעַבְּדוֹת את הצוף, מוסיפות לו אֶנְזִימִים וחומרים שמונעים התפתחות פִּטְרִיּוֹת וְחַיְדַּקִּים, הן מְאַוְרְרוֹת את הצוף בעזרת כַּנְפֵיהֶן, עד שרוב המים מִּתְאַדִּים והצוף נהפך לדבש סָמִיךְ, עם כ85 אחוזי סוכרים. לבסוף הדבורים אוֹטְמוֹת את התא עם שעווה, וכך הדבש יכול להישמר לאורך זמן רב. 

 

 

איתן זאבי, בן שש וחצי, מכרכור שואל: 

"1. איך נוצרו החלל וכל כוכבי הלכת? 

  1. כמה אנשים חיים על פני כדור הארץ? ומעניין יותר: כמה ילדים?" 

 

נועם חי, דוקטורנט לפיזיקה באוניברסיטה העברית, משיב: 

  1. כיצד נוצר החלל (והיקום בכלל) היא אחת השאלות הכי מסקרנות במדע. אנחנו לא מבינים את כל התהליכים, אבל על סמך התבוננות בחלל מדענים סבורים כי לפני כמעט 14 מיליארדי שנים נוצרו התנאים הנכונים לכך שאזור קטן מאוד יתרחב במהירות עצומה ליקום שאנחנו מכירים היום. ההתרחבות הזו פלטה אֶנֶרְגְּיָה שהתקררה לָּאַטלְאַט. בתהליך הקירור נוצרו כמה מהיסודות הבסיסיים בטבע, שֶׁהִתְאַגְּדוּ בעזרת כּוֹחַ הַכְּבִידָה וְהַכּוֹחַ הַחַשְׁמַלִּי לְגוּשֵׁי גָּז עצומים, ולבסוף נהפכו לכוכבים, כמו השמש. לאחר כמה מחזורי חיים של הכוכב המאיר, מִשְּׁאֵרִיּוֹת הַגָּז שמסביב נוצרו כוכבי הלכת, קטנים מכדי להאיר בעצמם אבל גדולים מספיק כדי להישאר מוצקים ויציבים. 
  1. לפי ארגון האומות המאוחדות (האו"ם), על פני כדור הארץ חיים כרגע כ7,800,000,000 בני אדם. על פי התחזיות, בשנת 2056 יהיו על כדור הארץ 10,000,000,000 אנשים! מתוכם יש כשני מיליארדי ילדים מתחת לגיל 15. לעומת הגדילה במספר האנשים, דווקא מספר הילדים על כדור הארץ צפוי להישאר יציב עם השנים, אבל מספר המבוגרים יעלה ויצמח. 

 

 

אלה ברנעבת 11, מירושלים שואלת: 

" זה נכון שהחלל אֵינְסוֹפִי?" 

 

נועם חי, דוקטורנט לפיזיקה באוניברסיטה העברית, משיב: 

למען האמת אין לנו מושג. כדי לדעת את גודלו של היקום, אַסְטְרוֹנוֹמִים מודדים את המרחק של עֲצָמִים בחלל בעזרת האור שהם פולטים ומגיע עד אלינו. הגודל המקובל ל"יקום הַנִּרְאֶה", שהוא גודל היקום הנמדד ביחס לעצם הכי רחוק שאנחנו יכולים לראות, הוא בערך 93 מִילְיַארְדֵי שְׁנוֹת אוֹר. במילים אחרות, זהו המרחק שהאור עובר ב93 מיליארדי שנים! עצום! אבל מכיוון שהיקום עצמו מתרחב, וְקֶצֶב הַהִתְרַחֲבוּת גָּדֵל ככל שמתרחקים מכדור הארץ, במרחק גדול מספיק היקום מתרחב מהר יותר ממהירות האור! לכן ממרחק זה ואילך לא נוכל לראות כוכבים, כי האור פשוט לא יכול לִגְבֹּר עָל קֶצֶב הִתְרַחֲבוּת היקום ולהגיע אלינו. יכול להיות שהיקום ממשיך עד אינסוף ויכול להיות שיש לו גבול, אבל כרגע אנחנו יכולים רק לדמיין. 

 

 

 

משחקים

מגלים